Романеско супа

5.0/5 оценка (1 гласови)
Романеско супа

Состојки

 • 3 стракчиња праз
 • 4 големи компири
 • 1/2 глава виолетов карфиол
 • 1/2 глава брокула
 • 1 глава романеско карфиол
 • 2 лажици домашна вегета
 • хималајска сол по вкус

Начин на подготовка

 1. Мене лудо ме привлече неговиот изглед, незнам дали затоа што неможе често да се сретне кај нас во Македонија, или пак тој е навистина привлечен и атрактивен.

  Можам со часови да гледам во неговите совршено распоредени цветови во светло зелена боја.

  Ми делува тотално нереално, и се прашувам како е можно да израсне такво совршенство.

  Романеско карфиолот е дефинитивно најубавиот зеленчук според мене, но освен тоа што е многу атрактивен, тој е и многу вкусен.

   

  Да се вратиме на супата :-)

  Празот, компирот и 1/2 од романеско карфиолот ставете ги да се варат.

 2. Кога ќе бидат готови ставете ги во Vitamix садот за да се изблендираат.

 3. Вратете ги во садот во кој се вареле, и додатете сол , домашна вегета.

  Додадете ги и карфиолите и брокулата исечени на делови со големина од 2-4см.

 4. Супата нека се вари на тивок оган уште 10тина минути, затоа време ќе омекнат и зеленчуците од иста фамилија.

  Ставете по една лажица сок од цеден лимон во секоја чинија!

  Добар апетит!

Коментари (4)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.