Салата од кисела зелка

3.7/5 оценка (3 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати
Салата од кисела зелка

Состојки

 • 1/2 кисела зелка
 • 1 цеден лимон
 • маслиново масло
 • хималајска сол по вкус
 • шафран

Начин на подготовка

 1.  Зелката се става во процесорот за храна Magimix , во кој е претходно ставен дискот за правење на тенки ленти ( Julienne Cutter Disc), но секако можете да ја исечете и рачно.

 2. Веќе исецката зелка ја ставме во чинија за сервирање и зачинуваме со маслиново масло, цеден лимон и хималајска сол, па убаво промешуваме.

 3. На крај заросуваме малку шафран.

Коментари (4)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.