Салата со шарен грав

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 3
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати
Салата со шарен грав

Состојки

 • 100 грама шарен грав
 • 1 марула
 • 1 краставица
 • 200 гр пченка
 • 1 цеден лимон
 • хималајска сол по вкус
 • млад кромид

Начин на подготовка

 1. Сезоната на салатите кај нас трае 365 дена во годината, најчесто користиме сезонски локални намирници, ама понекогаш знаеме и да измешаме со нешто увозно.

  Оваа салата се приготвува релативно брзо, најмногу зависи од тоа гравот дали е сварен или не.

 2. Ова гравче ми го предложи еден човек на пазарчето Буњаковец во Скопје, едноставно со тие шарени зрна, ми изгледаше толку привлечен што неможев да го одбијам.

 3. Гравчето го варев 40 минути, има вкус на варен костен.

  Е кога гравчето е сварено, тогаш се е лесно.

  Со мандолина сецкаме краставица, сецкаме марула и млад кромид, додаваме пченка и зачини, па промешуваме.

 4. Салатата од шарен грав е ем скромна, ем богата вечера.

  Се надевам дека ќе ви се допадне.

Коментари (4)

 • ashunktmcws5

  15 Декември 2016 u 23:33 |
  generic bactroban buy amitriptyline visit website hydrochlorothiazide 25 website here discover more here
 • KennethTut

  28 Декември 2016 u 19:32 |
  atarax buy propranolol viagra augmentin metformin doxycycline hyclate 100 mg advair diskus 250 cialis propecia medication
 • AaronLaupt

  05 Јануари 2017 u 12:46 |
  cialis coupons triamterene mail order Buy Flagyl where to buy arimidex anafranil online Cymbalta Over Counter
 • AlfredSoppy

  12 Јануари 2017 u 01:43 |
  organic ashwagandha root powder order cytotec online generic viagra on line buy acyclovir clindamycin retin-a propecia furosemide

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.