Салата во ролна - рецепт на Ана Симова

5.0/5 оценка (4 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Салати
Салата во ролна - рецепт на Ана Симова

Состојки

 • 8 листа блитва
 • 1 голем морков
 • 1 домат
 • 1 краставица
 • 1 мала конзерва пченка
 • 1 големо или 2 мали авокада
 • магдонос
 • сок од 1/2 лимон
 • лук по вкус

Начин на подготовка

 1. Салата во ролна, рецептот на Ана Симова доби најмногу гласови на наградниот предизвик „Гответе со нас“ и го зема првото место.

  Доматот и краставицата се сечкаат на мали коцки. Морковот се ренда. Се тргнуваат настрана.

 2. За да се подготви сосот од авокадо, потребно е да се стават авокадото, лукот, магдоносот и сокот од лимон во процесор за храна неколку минути. Се тргнува на страна.

 3. Се зема лист од блитва, се сече дршката и на средина се мачка сосот од авокадо. Врз него се става малку од исечканите домати и краставици, морков и пченка. Листот се витка како што се витка сарма на традиционален начин. Може да се исече на пола за сервирање.

 4. Постапката се повторува и со другите листови и јадењето е готово! :)

Коментари (1)

 • AlfredSoppy

  30 Декември 2016 u 09:39 |
  diclofenac atenolol chlorthalidone clonidine buy motilium online viagra online in usa cialis advair propecia levitra

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.