Сарма

5.0/5 оценка (2 гласови)
Сарма

Состојки

 • 100 гр. ореви
 • 250 гр. свеж пашканат
 • 8 листови кисела зелка
 • 200 гр. рендана кисела зелка
 • 10 мл. маслиново масло
 • 10 мл. лимонов сок
 • бибер
 • мускатен орев
 • тамари
 • хималајска сол

Начин на подготовка

 1. Во Magimix просецорот за храна ги додаваме оревите, заедно со биберот и мускатниот орев. Во моментот кога ќе бидете задоволни од големината на “меленото месо” додајте тамари и уште малку промешајте.

 2. Исто така во процесорот на посебно место ќе го ставите пашканатот на поголеми парчиња, малку тамари и хималајска сол.

 3.  Иситнете го до големина на варен ориз, па добиената смеса промешајте ја со смесата со оревите, додајте ја изренданата кисела зелка и уште еднаш убаво промешајте.

 4. И веќе можете да ја виткате сармата на традиционалниот начин …

Коментари (3)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.