Саси ароматизирана вода

5.0/5 оценка (4 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Напитоци
Саси ароматизирана вода

Состојки

 • 2 литри свежа вода (користете вода со добар квалитет, чиста и филтрирана)
 • 1 лажичка изрендан свеж ѓумбир
 • 1 средна краставица, излупена и тенко насечена
 • 1 среден лимон, тенко исечен
 • 12 свежи ливчиња нане

Начин на подготовка

 1. Саси вода е именувана од магазинот Превенција (Prevention) во чест на Синтија Сас која го создала овој рецепт за диетата „Рамен стомак“. Тоа е вода со вибрација и има подобар вкус од обичната вода. Исто така, речиси и нема калории, а ѓумбирот всушност помага во смирувањето на дигестивниот систем.
  Саси водата лесно може да ја подготвите во вашиот дом и дејствува навистина освежувачки, особено во жешките летни денови.

 2. Добро измијте го лимонот пред да го исечете.

 3. Ставете ја водата во голем стаклен бокал или во друг стаклен сад.

 4. Додадете го изренданиот ѓумбир, исечканата краставица, лимонот и ливчињата нане.

   

 5. Покријте го бокалот и ставете го фрижидер. Оставете да стои преку ноќ за водата да добие арома од ставените состојки.

 6. Пијте ја водата наредниот ден. Ако ја пиете водата во склоп на диета, придржувајте се на упатствата на диетата. Во спротивно, едноставно уживајте во овој освежителен пијалак преку денот.

Коментари (4)

 • ashunkjo8rhb

  22 Декември 2016 u 15:18 |
  levitra without prescription doxycycline hyclate 100mg buy ampicillin antabuse 500mg
 • MichaelEmuch

  02 Јануари 2017 u 04:57 |
  lotrisone clomid no prescription generic lynoral ventolin generic zyloprim cardura chloroquine
 • PeterAlatt

  04 Јануари 2017 u 18:44 |
  atenolol chlorthalidone order furosemide online amoxicillin tretinoin topical over the counter viagra diclofenac sod 75 mg cytotec cephalexin antibiotic cephalexin
 • KennethTut

  10 Јануари 2017 u 19:57 |
  diclofenac brahmi web site buy clindamycin noroxin vantin drug advair diskus 250/50 buy advair parlodel 2.5 mg yasmin generics

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.