Шопска салата

5.0/5 оценка (5 гласови)
 • Порции: 2
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Салати
Шопска салата

Состојки

 • 1 домат, со отстранети семки и насечен на коцкички
 • 1 краставица, насечена на коцкички
 • 1 исецкан млад кромид
 • свежо нане по вкус
 • 1 лажичка маслиново масло
 • малку хималајска сол и бибер по вкус
 • 100 гр урда од макадамија

Начин на подготовка

 1. Користејќи прстенест калап ставете ставете ја мешавината од краставица и кромид и нежно притиснете.

 2. Ставете ја урдата од макадамија и проверете дали исечканите краставици се целосно покриени со истата.

 3. Потоа ставете ја мешавината од домат и кромид, внимателно извадете го прстенестиот калап и на крај украсете со свежо нане или власец.

 4. Забелешка: Студент сум на академијата за готвење на жива храна Matthew Kenney Academy, а овој рецепт ми беше дел од финалниот проект за степенот "Fundamentals of Raw Cuisine" и беше оценет со максимални 100 бода.

Коментари (17)

 • Cvetanka

  19 Јули 2013 u 16:04 |
  Zdarvo,
  Ocenata koja ste ja dobile stvarno ste ja zasluzile. Odamna ne su videla tolku, so prefinetost, mozam da kazam do perfctnost napravena dekoracija na jadenje. Vi pozeluvam mnogu uspeh i zdravje.
  Pozdrav od
  Cvetanka
  http://www.childdevelopmentstory.com/
 • Нерегистрирани

  19 Јули 2013 u 16:59 |
  Prekrasno. Mnogu e vkusna a izgleda kako salata napravena od profesionalen gotvac. Fantasticna dekoracija
 • Biljana Atanasov

  19 Јули 2013 u 22:10 |
  Многу Ви благодарам. Убаво е да се прочитаат вакви коментари за себе.
  Поздрав, Билјана
 • Vasja

  15 Август 2013 u 11:29 |
  Одлично декорирано! Интересна идеа како да се послужи оваа салата. Денес ја правам урдата па шопската ;)
  • Milanka Petrova

   31 Август 2013 u 12:56 |
   Ви благодариме! Се надеваме дека добро ви испаднала шопската. :)
 • marija ristevska

  20 Август 2014 u 07:32 |
  prekrasni recepti,redovno gi sledam
 • marija ristevska

  20 Август 2014 u 07:38 |
  prekrasni recepti,redovno gi sledam
 • Milanka Petrova

  21 Август 2014 u 14:26 |
  Ви благодариме Марија. Поздрав.
 • ashunkfnn0c9

  16 Декември 2016 u 12:46 |
  diflucan Stromectol avalide Buy Baclofen CIALIS PHARMACY
 • ashunktrp7bp

  18 Декември 2016 u 08:00 |
  CHEAP CIALIS doxycycline 100mg tablets Buy Flagyl bupropion cephalexin atarax
 • ashunkpv85v4

  19 Декември 2016 u 04:19 |
  buy misoprostol 200 mcg Buy Cafergot
 • ashunkut12e5

  19 Декември 2016 u 06:18 |
  lisinopril generic tadalis sx metformin without a prescription prazosin for nightmares generic viagra online mastercard zanaflex 4mg caverta
 • ashunk6wpj9a

  21 Декември 2016 u 18:16 |
  celebrex viagra retin-a diclofenac 75mg ec purchase retin a micro buy albuterol tretinoin gel price fluoxetine our site
 • ashunky4d00c

  21 Декември 2016 u 21:33 |
  nexium canada cialis online get the facts atenolol chlorthalidone
 • EugenevaH

  29 Декември 2016 u 23:55 |
  atarax without prescription Zoloft diflucan click this link Cipro cymbalta over counter
 • TracyCib

  02 Јануари 2017 u 12:56 |
  synthroid lowest prices buy augmentin
 • PeterAlatt

  10 Јануари 2017 u 13:31 |
  furosemide lasix buy vardenafil online furosemide 20 mg viagra buy medrol buy allopurinol more about the author price of nexium buy proscar online

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.