Шпагети Елмо

5.0/5 оценка (2 гласови)
Шпагети Елмо

Состојки

 • 2 тиквички
 • сок од 1 глава цвекло
 • 2 лажички веганез
 • 1 маслинка
 • магдонос за украсување
 • хималајска сол по вкус
 • 1 шери домат
 • 1 цеден лимон
 • 1/2 морков
 • 3-4 индиски оревчиња

Начин на подготовка

 1. Со спирализер направете шпагети од тиквичките, потоа потопете ги во сокот од цвекло за да се добие розева боја и ставете сол по вкус и 1 цеден лимон.

 2. Со гранчињата магдонос направете веѓи, врз нив ставете по една лажичка веганез како очи и на крај додадете ги пресечените маслинки.

 3. Шери доматот ставете го на местото на нос, морковот како уста, а индиските оревчиња како заби.

 4. Ќе добиете вкусен и здрав оброк, на кој децата не можат да му оддолеат.

Коментари (2)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.