Шпагети со алфредо сос и спанаќ

5.0/5 оценка (3 гласови)
Шпагети со алфредо сос и спанаќ

Состојки

 • ЗА ШПАГЕТИ:
 • 1 портокалова тиква
 • ЗА "ОВЕНАТ СПАНАЌ"
 • 5 до 6 грста млад спанаќ
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 лажици лимонов сок
 • сол и бибер
 • 300 гр алфредо сос
 • 250 гр маринирани шитаке печурки

Начин на подготовка

 1. Со помош на спирализер направете шпагети од тиквата. Додадете неколку лажички хималајска сол и оставете ги да постојат најмалку 10 минути. Потоа, исплакнете ги, исцадете и исушете ги добро пред да го додадете сосот.

   

 2. Со чисти раце, нежно помешајте го спанаќот со останатите состојки за да „овене“. Зачинете со сол и бибер.

 3. Измешајте ги исушените шпагети со спанаќот и шитаке печурките.

 4. Во чинијата за сервирање ставете слој од измешаните шпагети, па додадете го алфредо сосот.

  Ставете ги преостанатите шпагети врз сосот.

   

 5. Алфредо сосот претставува изненадување во целиот оброк.

 6. На крај наросете од иситнетата чубрика и зачинете сос сол и бибер.

  Добар апетит!

   

Коментари (1)

 • TracyCib

  10 Јануари 2017 u 20:44 |
  buy cymbalta levitra wellbutrin xl 150 mg azithromycin viagra price crestor online sertraline without a prescription buy cialis online

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.