Сирење од макадамија

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: сложено
 • Категорија: Сирења
Сирење од макадамија

Состојки

 • 260 гр макадамија
 • 130 мл чаша вода
 • 5 гр пробиотици
 • 1,5 гр хималајска сол
 • 10 гр деактивиран квасец

Начин на подготовка

 1. Избледнирајте ги првите три состојки во брз блендер додека не се добие хомогена смеса. Ставете ја добиената смеса во цедилка која е покриена со газа и ставете тежок предмет врз него.Предметот не треба да биде толку тежок за да го истиснува сирењето низ газата, но доволно тежок за нежно да ја истиснува течноста. Оставете ја сместа да стои најмалку 24 часа, но не повеќе од 48 часа.

 2. Откога процесот е завршен додадете ја хималајската сол и деактивираниот квасец.

 3. Преместете го сирењето во кружна модла.

 4. Можете да ја отстранете модлата и да го ставите во фрижидер или да ја отстраните модлата и да го ставите во дехидратор на 40 степени целзиусови за да добие кора.

Коментари (3)

 • ashunkr5tcpn

  04 Октомври 2016 u 12:14 |
  cymbalta price without insurance flagyl nolvadex voltaren topical 100 mg lasix no prescription cymbalta online pharmacy generic viagra mexico
 • ashunkhhuxnl

  21 Декември 2016 u 13:53 |
  generic albendazole generic cialis clindamycin prices
 • RobertWrids

  12 Јануари 2017 u 03:25 |
  erythromycin abilify bentyl syrup furosemide

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.