Сок од ананас, боровинка и портокал

5.0/5 оценка (2 гласови)
Сок од ананас, боровинка и портокал

Состојки

 • 1 излупен ананас
 • 200 гр смрзната или свежа боровинка
 • 400 мл сок од портокал
 • 1 лажица мед или друг засладувач по вкус

Начин на подготовка

 1. Ананасот е егзотично овошје кое е вистински спој на здрави и корисни состојки. Тој е богат со ензими, витамини, минерали како на пример, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, железо, јод, цинк, манган, провитамин А, витамини Е, Ц, витамини од групата Б, растителни влакна, ензим – бромелаин...

  Ананасот го јакне природниот имунитет на организмот, го поттикнува метаболизмот и позитивно делува и на заштита на организмот од штетното дејство на слободните радикали.

  Препорачуваме ананасот да се јаде свеж, бидејќи тогаш содржи најмногу лековити својства.

   

 2. Се ставаат сите намирници во садот за влажна обработка и се дополнува со вода до максимално дозволената граница од 2L (изгравирана на контејнерот).

  Најпрво Vitamix-от се вклучува на ON, а потоа кружното копче постепено се поместува од 1 до 10, и на крај се вклучува на турбо брзина во времетраење од 60 секунди.

 3. Ако сакате сокот да биде ладен, ставете 5-10 коцки мраз во садот пред да го вклучите апаратот.

   

 4. Потоа можете да ја декорирате чашата со излупено семе од коноп. Послужете веднаш и уживајте во прекрасниот вкус исполнет со xранливост.

 5. Со оваа количина намирници и вода, ќе добиете 2L сок, а доколку сакате да направите помала количина, соодветно намалете ја количината на намирници и водата. За најдобар вкус и густина, најдобро е водата да го облие нивото на намирниците кои се ставени во садот.

Коментари (3)

 • ashunklr9m46

  01 Септември 2016 u 15:20 |
  free nude public chatrooms guaranteed approval payday loan adult video chat work from home ideas wifes exposing their pussies on webcam quick payday loan
 • ashunkgvu1oz

  16 Декември 2016 u 03:09 |
  bentyl no rx
 • TracyCib

  03 Јануари 2017 u 13:18 |
  fluoxetine HYDROCHLOROTHIAZIDE buy flagyl viagra soft online cafergot

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.