Сорбет од јагоди

5.0/5 оценка (2 гласови)
  • Порции: 5
  • Сложеност: многу лесно
  • Категорија: Десерти
Сорбет од јагоди

Состојки

  • 300 гр смрзнати јагоди
  • 200 гр лед
  • Засладувач по вкус –јаворов сируп, мед, стевиа

Начин на подготовка

  1. Ставете ги сите состојки во блендер со високи перформаси како Vitamix. Блендирајте додека не добиете изедначена смеса. Немојте премногу да го обработете за да не се стопи смесата.

  2. Сорбетот е готов за 1-2 минути. Украсете и послужете.

  3. Овој сорбет може да го направите со кое било замрзнато овошје.

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.