Супа од анасон и авокадо

5.0/5 оценка (2 гласови)
 • Порции: 3
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Супи
Супа од анасон и авокадо

Состојки

 • 1 глава анасон
 • 1 зрело авокадо
 • 5-6 листови спанаќ
 • 2 краставици
 • сок од 2 лимони
 • 5-6 ливчиња магдонос
 • хималајска сол по вкус
 • 400 мл вода

Начин на подготовка

 1. Исчистете ја главата анасон и без зелениот дел ставете ја во садот од блендерот. Излупете ги краставиците, насечете ги на половина и ставете ги заедно со водата во блендерот Vitamix.

 2. Исто така, излупете го авокадото, извадете ја семката и додадете го во блендерот. Додадете го лимоновиот сок, хималајската сол, магдоносот и спанаќот, па вклучете го блендерот.

 3. Блендирајте 1 минута додека не се добие мазна, изедначена смеса.

 4. Супата е готова и се сервира со гранчиња свеж копар и шери домат.

  Анасонот, основата на оваа жива супа, е богат со растителни влакна, витамин Ц, калиум и манган. Авокадото, пак, е одличен извор на здрави масти - омега-3 масни киселини. Со оваа супа, на одличен и вкусен начин ќе ги почувствувате нивните здравствени придобивки

Коментари (3)

 • ashunksaa3nc

  18 Декември 2016 u 19:42 |
  retin-a furosemide 40 nexium buy zoloft on line no prescription allopurinol vardenafil cheap
 • PeterAlatt

  31 Декември 2016 u 02:58 |
  buy arimidex vermox online proscar for sale generic for yasmin citalopram for ibs synthroid generic prozac
 • BennyScorn

  12 Јануари 2017 u 12:31 |
  sildenafil chloromycetin online buying valtrex online furosemide cialis

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.