Супа од домати и компир

5.0/5 оценка (3 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи
Супа од домати и компир

Состојки

 • 500 гр компир
 • 600 гр домати ( по можност розеви)
 • 2 големи лажици домашна вегета
 • хималајска сол по вкус
 • маслиново масло
 • интегрален двопек ( по избор)
 • босилек( по избор)

Начин на подготовка

 1. Најпрво сварете ги компирот и доматите, откако ќе бидат готови, излупете ги доматите и  ставете ги во блендер заедно со дел од водата во која се вареле.

 2. Вака изблендираната смеса, вратете ја назад во садот, додадете 2 лажици домашна вегета и хималајска сол по вкус, па оставете нека се вари уште 15тина минути.

 3. Кога крем супата ќе биде готова, ставете ја во чинија, додадете маслиново масло и декорирајте со малку босилек .

 4. Напомена: Оваа супа е декорирана со смрзнато маслиново масло и босилек.

Коментари (4)

 • Нерегистрирани

  30 Септември 2013 u 10:08 |
  Go isprobav ovoj recept i navistina supata e odlična :)
  • Milanka Petrova

   11 Октомври 2013 u 20:36 |
   Почитувани, ви благодариме за споделеното искуство, навистина е одлична. Поздрав! :)
 • ashunkownol9

  22 Декември 2016 u 07:32 |
  discover more where to get nolvadex pct levitra 10 mg viagra
 • CharlesSmabe

  04 Јануари 2017 u 00:22 |
  vantin 200 mg buy epivir lasuna buy cialis uk prinivil generic lipitor medication advair generic innopran

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.