Супа од костени

4.0/5 оценка (3 гласови)
 • Порции: 6
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Супи
Супа од костени

Состојки

 • 3,5 л зеленчукова вода
 • 300 гр испечени и излупени костени
 • 500 гр печурки
 • 4 чешниња лук
 • 1 глава црвен кромид
 • 50 гр индиски ореви
 • 1 лажичка мајчина душица
 • 2 ловорови листа
 • 1 лажица домашен зачин
 • хималајска сол по вкус
 • малку шафран

Начин на подготовка

 1. Освен по одличниот вкус, костените се познати и по нивните здравствени придобивки. Тие се богати со растителни влакна кои помагаат да се исфрлат отровите од организмот, а исто така се добри за намалување на лошиот холестерол во крвта. Претставуваат богат извор на витамините од Б групата, на манган и бакар.

  Зеленчукова вода ќе добиете кога ќе ставите кратко да се вари обична вода со лажица домашен зачин.

   

 2. Кромидот ситно исечкајте го и ставете го да се динста со малку вода во нелеплива тава. Откога ќе стане проѕирен, додајте ја мајчината душица, ловоровите листа и малку домашен зачин.

 3. Потоа, мешавината со кромид ја додаваме во зеленчуковата вода. Исто така, ги додаваме и печените, излупени костени и индиските ореви. Оставаме да се вари на среден оган приближно 15 минути.

 4. Додека се варат сосотјките, ставете ги печурките да се издинстат со малку вода и исечканите чешниња лук.

 5. Откако ќе поминат 15 минути, сите состојки и водата, освен ловоровиот лист, ставете ги во блендерот Vitamix  и добро изблендирајте.

 6. На крај,повторно ставете ја изблендираната смеса во тенџере на тивок оган, додајте ги издинстаните печурки и варете уште 15 минути. Се зачинува со шафран, а ако има потреба се додава и хималајска сол,
  Добар апетит!

Коментари (5)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.