Супа од тиква и компир

4.7/5 оценка (6 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Готвено
Супа од тиква и компир

Состојки

 • 500 гр компир
 • 600 гр тиква
 • 2 големи лажици домашна вегета
 • хималајска сол по вкус
 • маслиново масло
 • интегрален двопек ( по избор)
 • власец или нане( по избор)

Начин на подготовка

 1. Најпрво сварете ги компирот и тиквата, откако ќе бидат готови ставете ги во блендер заедно со дел од водата во која се вареле.

 2. Вака изблендираната смеса, вратете ја назад во садот, додадете 2 лажици домашна вегета и хималајска сол по вкус, па оставете нека се вари уште 15тина минути.

 3. Кога крем супата ќе биде готова, ставете ја во чинија, додадете маслиново масло и декорирајте со малку исечкан власец, нане или со коцки интегрален двопек.

   

Коментари (1)

 • ashunkmy7608

  18 Декември 2016 u 19:00 |
  amoxil online prescriptions click for source doxycycline online buy clonidine buy provera

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.