Супа со брокули- рецепт на Ивана Јаневска

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи
Супа со брокули- рецепт на Ивана Јаневска

Состојки

 • 1/2 тиквичка
 • 3 големи моркови
 • 1/2 глава брокула
 • 2 чешниња лук
 • 1 супена лажица свеж ѓумбир
 • хималајска сол и црн бибер по вкус
 • 750 мл вода

Начин на подготовка

 1. Супа од брокули е третиот рецепт кој ни го испрати Ивана Јаневска за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

  Во длабоко тенџере ставаме вода.  Во неа ги додаваме тиквичката исечкана на коцки, морковите исечкани на тркалца, а брокулата икршена на поситни парчиња. За побогат вкус се додаваат две ситно исечкани чешниња лук, хималајска сол и црн бибер. Се вари половина час на среден оган.

 2. Откако ќе се сварат состојките, додаваме една супена лажица изрендан ѓумбир и оставаме да врие уште 10-ина минути.

 3. Сварената супа, ја тргаме од огнот и со рачен блендер пасираме неколку секунди, така што повеќето парчиња зеленчук ќе останат цели, а супата ќе добие кремаста структура.

Коментари (2)

 • PeterAlatt

  02 Јануари 2017 u 14:38 |
  medrol mobic metformin 750 mg adalat without prescription cialis abilify on line nolvadex crestor pfizer viagra bupropion
 • AaronLaupt

  05 Јануари 2017 u 10:40 |
  fluticasone propionate

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.