Супа виножито

5.0/5 оценка (2 гласови)
 • Порции: 5
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи
Супа виножито

Состојки

 • 5 моркови
 • 200 гр прокељ
 • 1/2 брокула
 • 1/2 карфиол
 • 2 компира
 • 1/2 исечкан праз
 • 2 големи лажици домашна вегета
 • хималајска сол по вкус
 • 2 лажици пченкарно брашно

Начин на подготовка

 1. Најпрво сварете ги компирот, празот, карфиолот, брокулата и морковот.

 2. Пред да бидат готови зеленчуците, ставете ги двете лажици пченкарно брашно во чаша и дополнете со ладна вода. Убаво размешајте за да не останат грутчиња, па вака подготвеното брашно истурете го во супата.

 3. Откако ќе бидат готови другите зеленчуци, додадете ги и прокељот и брокулата и домашната вегета.

 4. Со ова супата е веќе готова, ставете ја во чинија,  и декорирајте со малку исечкан магдонос.

Коментари (2)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.