Супер - зелена супа

5.0/5 оценка (4 гласови)
 • Порции: 6
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи
Супер - зелена супа

Состојки

 • 4 литри вода
 • 250 гр грашок
 • 3 средни компири
 • 2 страка праз
 • 5-6 главички прокељ
 • 150 гр спанаќ
 • неколку листови нане
 • лимон по вкус
 • хималајска сол по вкус
 • 2 лажици домашна вегета
 • црн бибер
 • 2-3 чешниња лук(изборно)

Начин на подготовка

 1. Најпрво, излупете го компирот, насечете го на парчиња и ставете го да се вари во тенџере заедно со грашокот, исечканиот праз и прокељот. Исто така, можете да додадете неколку листови нане за вкус.

 2. Оставете добро да се свари зеленчукот, а неколку минути пред да го тргнете тенџерето од оган, ставете го спанаќот малку да се обавари. Тој веднаш ќе омекне и затоа се доволни неколку минути.

 3. Откако целиот зеленчук е добор сварен, извадете го и ставете го блендер заедно со водата во која се варел. Изблендирајте добро додека не добиете густа, кремаста смеса.  Вратете го ја смесата пак во тенџере и додадете уште од водата во која се варел зеленчукот.

 4. Ставете го тенџерето на тивок оган уште 5 минути и додајте ги зачините: домашната вегета, хималајската сол, лукот и црниот бибер. На крај, додадејте сок од 1 лимон. Измешајте добро и супер-зелената и здрава супа е готова за послужување!

  Украсете со малку макало од лук и кругчиња од праз.

  Уживајте!

Коментари (2)

 • Нерегистрирани

  31 Октомври 2013 u 11:28 |
  prekrasno i zdravo mmmmmmmm
 • MichaelEmuch

  13 Јануари 2017 u 07:47 |
  glucotrol metformin buy prednisone without a prescription cipro online no prescription in the usa

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.