Тарт со крем од калинка

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти
Тарт со крем од калинка

Состојки

 • ЗА ОСНОВА:
 • 200 гр. бадеми потпоени 3-4 часа
 • 15 излупени урми
 • 20 гр кокосово масло
 • 2 лажички природна ванила паста
 • прстофат хималајска сол
 • 2 лажички лимонов сок
 • ЗА КРЕМ:
 • 200 гр. индиски ореви потопени 1-2 часа
 • 2 банани
 • 100 мл лимонов сок
 • 200 мл сок од калинка
 • 100 мл сок од цвекло
 • 100-150 мл агаве нектар или јаворов сируп
 • 2 лажички природна ванила паста
 • прстофат хималајска сол
 • УКРАС: Зрнца од калинки

Начин на подготовка

 1. За основа: Потопените бадеми излупете ги и ставете ги во дехидратор да се сушат.

  Од нив со помош на садот за суво мелење на Vitamix бландерот, добиваме брашно.

  (Доколку оваа постапка ви е предолга, можете да направите и брашно од бадеми до лушпа, меѓутоа основата во тој случај ќе биде со потемна боја)

  Кога брашното е готово гставете го во Magimix процесорот за храна и додадете ги и другите состојки и обработете додека не добиете изедначена смеса.

  Добиената смеса ставете ја во калап за тарт од 12 цм и оставете ја во фрижидер додека го правите кремот за да се стегне.

  Ќе ви бидат потребни 3 калапчиња за тарт, на кои им се оддвојува дното.

 2. За крем: Изблендирајте ги сите состојки во Vitamix блендерот додека не добиете мазна изедначена смеса.

  Ставете ја врз основата и смесетете го калапот во фрижидер. Откога ќе се зацврсти, украсете со зрнцата од калинки.

 3. Пред јадење, добро е да ја оставите малку да се опушти.

Коментари (5)

 • ashunk2rvkn6

  16 Декември 2016 u 17:35 |
  generic cialis buy indocin erythromycin without prescription buy phenergan
 • ashunkcarhmz

  21 Декември 2016 u 05:06 |
  avana sildenafil online online pharmacy canada viagra viagra soft amitriptyline hydrochloride viagra soft tabs 50 mg buy zofran canadian pharmacy online cialis ampicillin motrin mg
 • BennyScorn

  07 Јануари 2017 u 12:47 |
  lasuna where can you buy viagra over the counter methotrexate lupus kamagra online generic vantin
 • KennethTut

  09 Јануари 2017 u 20:18 |
  buy cipro cleocin for sinus infection celebrex generic amoxicillin ampicillin buy clonidine cipro
 • EugenevaH

  13 Јануари 2017 u 05:14 |
  nexium 40 mg coumadin purchase azithromycin 500 mg tablets generic apcalis lasix malegra dxt generic for crestor

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.