Тарт со маринирани печурки и сос

3.7/5 оценка (3 гласови)
Тарт со маринирани печурки и сос

Состојки

 • 100 гр златно ленено семе
 • 1 тиквичка
 • 1 зрел домат
 • 25 гр сусам
 • 150 гр пулпа од моркови
 • 50 гр сончоглед
 • Хималајска сол по вкус

Начин на подготовка

 1. Ставете го лененото семе, тиквичката, пулпата од моркови и доматот во процесор за храна, убаво да се сомелат, на крај додадете ги сончогледот и сусамот без да ги мелете.

 2. Промешајте и ставете ја смесата во калап за да се дехидрира.

 3. Кога ќе биде готово “тестото” додајте одозгора доматен сос од свежи домати, наредете маринирани печурки и веганез.

  *Како дополнителна опција можете да наредите и сирење од индиски орев

Коментари (3)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.