Веган суши - рецепт на Ана Симова

5.0/5 оценка (2 гласови)
Веган суши - рецепт на Ана Симова

Состојки

 • 200 грама ориз
 • 3 листови морски алги за суши
 • половина авокадо
 • половина краставица
 • соја сос
 • 3 лажици јаболков оцет
 • хималајска сол по вкус

Начин на подготовка

 1. Веган суши е вторитот рецепт кој ни го испрати Ана Симова за наградниот предизивик „Гответе со нас“.

  Оризот се мие и се вари приближно 20 минути. Кога ќе се свари, се додава 3 лажици оцет, половина лажичка хималајска сол и шеќер.

 2. Авокадото и краставицата се сечат на тенки ленти.

 3. Се зема бамбусната подлога и врз неа се става листот од алга. Оризот се става рамномерно врз листот и на средина се ставаат 2 ленти од авокадото и краставицата. Потоа полека се витка со бамбусната подлога во кружна или коцкаста форма.
  Од еден лист излегуваат приближно 8 парчиња.

 4. Сушито послужете го со соја сос.

Коментари (1)

 • CharlesSmabe

  30 Декември 2016 u 16:11 |
  buy dapoxetine usa gyne-lotrimin as explained here hydrochlorothiazide permethrin cream

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.