Зелена течна салата

5.0/5 оценка (2 гласови)
Зелена течна салата

Состојки

 • 3-4 листа обична марула (или путер марула)
 • 8-10 листа од млад спанаќ
 • 3-4 листа блитва
 • 1 цела краставица
 • Половина китка магдонос
 • Едно младо кромитче (по избор)
 • 3 излупени лимони (или исцедени)
 • Третина кафена лажичка хималајска сол
 • 1 лажица ленено семе или чиа

Начин на подготовка

 1. Се ставаат сите намирници во садот за влажна обработка и се дополнува со вода до максимално дозволената граница од 2L (изгравирана на контејнерот).

 2. Најпрво Vitamix-от се вклучува на ON, а потоа кружното копче постепено се поместува од 1 до 10, и на крај се вклучува на турбо брзина во времетраење од 60 секунди.

 3. Ако сакате сокот да биде ладен, ставете 5-10 коцки мраз во садот пред да го вклучите апаратот.

 4. Потоа можете да ја декорирате чашата со портокал или лимон.

 5. Послужете веднаш и уживајте во прекрасниот вкус исполнет со xранливост.

 6. Со оваа количина намирници и вода, ќе добиете 2L зелен сок, а доколку сакате да направите помала количина, соодветно намалете ја количината на намирници и водата. За најдобар вкус и густина, најдобро е водата да го облие нивото на намирниците кои се ставени во садот

Коментари (2)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.