Жив хумус

5.0/5 оценка (3 гласови)
Жив хумус

Состојки

 • 200 гр сув наут или 400 гр ’ртен наут
 • 2 големи лажици сусам
 • 2 големи лажици девствено маслиново масло
 • 2 големи чешниња лук
 • сок од 1 лимон
 • 60 мл чиста вода или по потреба
 • 1 мала лажичка мелен ким
 • прстофат кајен пипер
 • хималајска сол по вкус

Начин на подготовка

 1. Најпрво, ’ртете го наутот по постапката на овој линк.

 2. Ставете ги сите состојки во блендерот Vitamix додека не добиете кремаста смеса. Додавајте малку вода по потреба така што хумусот да не биде многу густ.

 3. Пробајте го на вкус и можете да  додадете дополнително од некоја од состојките.

Коментари (2)

 • CharlesSmabe

  04 Јануари 2017 u 03:58 |
  effexor cephalexin 500 mg capsules vasotec 2.5 mg cefixime minocycline acticin
 • AlfredSoppy

  09 Јануари 2017 u 18:42 |
  acticin online cost of cialis per pill fml forte link valtrex online benicar generic floxin doxycycline hyclate

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.