Жива баклава

5.0/5 оценка (2 гласови)
 • Порции: 2
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти
Жива баклава

Состојки

 • 1 голема ( блага ) јаболка
 • 15 свежи урми
 • 50 гр ореви
 • Каранфилче како зачин

Начин на подготовка

 1. Најпрво излупете ги урмите, извадете ги семките и ставете ги заедно со оревите во Magimix процесорот за храна, додека да добијат хомогена струкутра.

 2. Јаболката се сече на тенки паралелни листови, а потоа се лупи лушпата од истите.

 3. Во чинија најпрво ќе ставите тенко парче јаболко, па потоа ќе ставите малку од смесата, па ќе повторувате постапката сè додека не наредите 5-6 парчиња јаболко, на крај декорирате со половина орев и поросувате со малку мед и мелено каранфилче.

   

Коментари (4)

 • CharlesSmabe

  03 Јануари 2017 u 07:58 |
  dostinex buy clindamycin gel plaquenil acyclovir amantadine
 • BennyScorn

  04 Јануари 2017 u 20:14 |
  generic levaquin singulair 10mg price lisinopril 20 mg no prescription albuterol inhaler no prescription cheap cipro online
 • RobertWrids

  07 Јануари 2017 u 16:50 |
  artane tretinoin cream cheap cafergot clonidine adhd albendazole
 • KennethTut

  08 Јануари 2017 u 03:55 |
  valtrex online cost of acyclovir capoten buy avana bupropion hcl xl lexapro doxycycline hyclate buy advair tetracycline online clindamycin online

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.