Жива пица

4.5/5 оценка (2 гласови)
Жива пица

Состојки

 • 50 гр златно ленено семе
 • 200 гр накиснета палента
 • 1 зрел домат
 • 150 гр пулпа од моркови
 • 50 гр сончоглед
 • хималајска сол по вкус

Начин на подготовка

 1. Ставете го лененото семе, палентата, сончогледот, пулпата од моркови и доматот во процесор за храна за убаво да се сомелат.

 2. Промешајте и ставете ја смесата на силиконска подлога да се дехидрира.

 3. Кога ќе биде готово „тестото” додајте одозгора доматен сос од свежи домати,заросере малку оригано и наредете маринирани печурки и веганез.

  *Како дополнителна опција можете да наредите и сирење од индиски орев.

Коментари (7)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.