а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: авокадо

Супа од анасон и авокадо
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Супи

Супа од анасон и авокадо

Анасонот, основата на оваа жива супа, е богат со растителни влакна, витамин Ц, калиум и манган. Авокадото, пак, е одличен извор на здрави масти - омега-3 масни киселини. Со оваа супа, на одличен и вкусен начин ќе ги почувствувате нивните здравствени придобивки.

 

Салата со бричен аспарагус
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати

Салата со бричен аспарагус

Аспарагусот е повеќегодишно растение и еден од најстарите познати зеленчуци. Овој нискокалоричен зеленчук (има само 20кал во 100 гр)е исклучително богат со витамини како А, К, Б, Ц ,Е и фолна киселина, минерали како  железо, бакар, манган, калиум, цинк, магнезиум и селен и растителни влакна, но за жал кај нас во Македонија се користи многу малку или воопшто не се користи во исхраната.

Аспарагусот има низа здравствени придобивки и е одличен да се користи како детокс зеленчук, и на изненадување на многумина како афродизијак.

Веган суши - рецепт на Ана Симова

Веган суши - рецепт на Ана Симова

Веган суши е вторитот рецепт кој ни го испрати Ана Симова за наградниот предизивик „Гответе со нас“.

Гвакамоли (макало од авокадо)

Гвакамоли (макало од авокадо)

Гвакамоли е макало направено од авокадо, коешто оригинално потекнува од Мексико. Името е изведено од два збора на Ацтеките – ahuacatl (авокадо) и molli (сос). Тајната за совршено гвакамоли е во користењето на добри, зрели авокада.

Свила во зелена боја

Свила во зелена боја

Кајсиите му даваат одличен шмек на овој зелен сок со спанаќ.

Лепче со авокадо и никулци - рецепт на Ивана Грбиќ

Лепче со авокадо и никулци - рецепт на Ивана Грбиќ

Лепче со авокодо и никулци според рецепт на Ивана Грубиќ што ни го испрати за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Салата од авокадо и краставица
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати

Салата од авокадо и краставица

Лесна и освежителна салата, богата со омега 3 масни киселини

Тропско зеленило

Тропско зеленило

Мандарините, кои се основа на овој зелен сок, како и другите видови цитрусни овошја се  одличен извор на витамин А и Ц, но исто така содржат и други хранливи материи како флавоноиди, фолат(витамин Б) и калиум.

Салата со мотовилец, авокадо и мешани шери домати
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати

Салата со мотовилец, авокадо и мешани шери домати

Мотовилецот е едногодишно растение, кое се карактеризира со низок раст и мали заоблени и меки ливчиња. Мотовилецот е богат со витамини А, Б и Ц, минерали, калиум, калциум и железо, исто така, содржи протеини и растителни влакна, фитонутриенти и антиоксиданти кои штитат од рак и кардиоваскуларни заболувања. Освен тоа, го намалува лошиот (ЛДЛ) холестерол, а го зголемува добриот (ХДЛ) холестерол и има одличен вкус.

Супа од авокадо

Супа од авокадо

Оваа освежителна супа се прави многу едноставно и брзо, а е богата со омега-3масни киселини, витамин Ц и калиум.

Највкусна салата
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати

Највкусна салата

Оваа салата спаѓа во оние салати кои можете да ги послужите и како предјадење, но и како главен оброк, а нејзиното име објаснува сè друго.

Оризови свежи ролни

Оризови свежи ролни

Оризовите листови не се многу познати кај нас бидејќи се појавија неодамна на нашиот пазар,но иако всушност не се „живи“ можат да се применуваат на многу начини во кујната бидејќи имаат неутрален вкус, не содржат глутен, а добро заситуваат.

Салата со рукола, краставица и авокадо
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Салати

Салата со рукола, краставица и авокадо

Руколата е исклучително хранливо  зеленолиснато растение кое има малку калории, а е богато со значајни фитохемикалии, антиоксиданти, витамини А, Ц, Б и К, како и минерали и електролити како калциум, железо, калиум, манган и фосфор. Со оваа салата на одличен начин може да ги почувствувате нејзините здравствени придобивки.

Салата во ролна - рецепт на Ана Симова
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Салати

Салата во ролна - рецепт на Ана Симова

Салата во ролна, рецептот на Ана Симова доби најмногу гласови на наградниот предизвик „Гответе со нас“ и го зема првото место.

Веган суши

Веган суши

Традиционалното јапонско јадење кое е популарно насекаде во светот, се прави во најразлични варијанти и со разни додатоци, но генерално сите видови содржат ориз и алги нори. Нашиот избор падна на веганско суши со шитаке печурки, авокадо, ротквица, краставица и црвена бабура. Има интересен изглед и вкус.

[12  >>