а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: ванила

Божествен напиток

Божествен напиток

Јапонското јаболко, основата на овој сок, познато е и уште како „божествено овошје“ е богат извор на фитохемикалии кои помагаат при воспалителните реакции и инфекции. Го зајакнува имунитетот, го регулира шеќерот во крвта, го подобрува производството на црвени крвни клетки и е природен лек против икање.

Крем оревко
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Десерти

Крем оревко

Вкусен крем кој освен тоа што е здрав, богат е и со есенцијални хранливи материи. Оревите се богати со протеини, витамини, омега-3 масни киселини, минерали во трагови...Тие се единствените јатки кои имаат значајна количина на алфа-линоленска киселина. Содржат голема количина на витамин Б6 и корисно количество на витамин Е во форма на токоферол. Исто така, добар извор се на манган, магнезиум, фосфор и железо.

Милкшејк од јагода

Милкшејк од јагода

Вкусен, освежителен и здрав милкшејк за топли денови.

Тарт со крем од калинка
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Тарт со крем од калинка

Едно од најстарите познати овошја кое се наоѓа  во пишувањата и артефактите на многу култури и религии, калинката (punica granatum) вистински потекнува од Персија. Богата со хранливи материи и антиоксиданти, калинката се смета како симбол за здравјето, плодноста и вечниот живот.

МаКао

МаКао

За сите оние кои се откажуваат или сакаат да се откажат од кафе, ова МаКао е здрава и природна алтернатива.

Бомбици во боја

Бомбици во боја

Иако со години наназад ги правиме овие бомбици во многу варијации,  досега не сме стигнале да ги поставиме во рецепти :)

Банила сладолед

Банила сладолед

Кога се храниме здраво, не значи да се откажеме и од вкусот. Овој сладолед е доказ тоа, неодоливо вкусен, а неверојатноо здрав.

Кокосовки

Кокосовки

Кокосовото масло во последно време станува сè повеќе популарно и тоа со причина. Неговата единствена комбинација на масни киселини има големи позитивни ефекти врз здравјето.Ова вклучува губење на килограми, подобрена мозочна функција , има антибактериски, антивирусни и антигабични својства помагајќи во борба со инфекциите.

Мини торти
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Мини торти

Мини торти за максимално вкусно задоволство!

Нутела
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Нутела

Направете домашна нутела со лешници и природен засладувач која има прекрасен вкус.

Сладолед од банана и индиски ореви
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Сладолед од банана и индиски ореви

Направете здрав сладолед без никакви животински производи за освежување во топли летни денови.

Милкшејк од цреша

Милкшејк од цреша

Неповторлив вкус од охридски цреши. Вкусен, освежителен и здрав милкшејк за топли денови.

Милкшејк од боровинка

Милкшејк од боровинка

Овој македонски милкшејк има навистина преубав вкус . Освежителен,здрав и богат со омега 3 масни киселини.

Чоколадна мини торта
 • Сложеност: сложено
 • Категорија: Десерти

Чоколадна мини торта

Одличен десерт за посебни прилики, но и за секојдневно уживање.

Оревки

Оревки

Оревите се богати со протеини, витамини, омега-3 масни киселини, минерали во трагови...Тие се единствените јатки кои имаат значајна количина на алфа-линоленска киселина. Содржат голема количина на витамин Б6 и корисно количество на витамин Е во форма на токоферол. Исто така, добар извор се на манган, магнезиум, фосфор и железо.

[12  >>