а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: индиски ореви

Зрело сирење
 • Сложеност: сложено
 • Категорија: Сирења

Зрело сирење

Ако не сте пробале да направите зрело сирење, ова е вистинскиот момент да го направите тоа. Ова е најдоброто веган сирење кое ќе го пробате.

Зелена супа од брокула
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Зелена супа од брокула

Брокулата е зелен зеленчук кој во минатото бил ретко  застапен во нашата македонска кујна, но денес често може да се сретне во рецепти за салати, супи итн. Брокулата како растение преставува права ризница на корисни нутиритенти, кои се многу значајни за одржувањето на здравјето на човекот. Таа содржи големи количества на витамини А, Ц и Е, минерали: калциум, магнезиум, железо, бетакаротен, фолна киселина и многу други корисни состојки.

 

Веганска урнебес салата - рецепт на Драгана Велковска
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Салати

Веганска урнебес салата - рецепт на Драгана Велковска

Веганска урнебес салата според рецепт на Драгана Велковска кој доби специјална награда за декорација, начин на сервирање, фотографија и презентација на наградниот предизивик „Гответе со нас“.

Банана торта
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Банана торта

Вкусен и освежителен леден десерт.

Алфредо сос

Алфредо сос

Вкусен сос кој е бил идеален за било која сурова паста.

Тарт со крем од калинка
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Тарт со крем од калинка

Едно од најстарите познати овошја кое се наоѓа  во пишувањата и артефактите на многу култури и религии, калинката (punica granatum) вистински потекнува од Персија. Богата со хранливи материи и антиоксиданти, калинката се смета како симбол за здравјето, плодноста и вечниот живот.

Кисела павлака

Кисела павлака

Кисела павлака во „жива“ веганска варијанта.

Лазања со кељ - рецепт на Ивана Грбиќ

Лазања со кељ - рецепт на Ивана Грбиќ

Лазања со кељ е рецептот што ни го испрати Ивана Грубиќ за наградниот птредизвик „Гответе со нас“.

Веганез - Здрав суров мајонез

Веганез - Здрав суров мајонез

Мајонезот секогаш се наоѓа на врвот од листата калорични и нездрави јадења. Сега може да уживате во вкусот на мајонез, а без да правите компромиси со здравјто.

Мини торти
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Мини торти

Мини торти за максимално вкусно задоволство!

Сладолед од банана и индиски ореви
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Сладолед од банана и индиски ореви

Направете здрав сладолед без никакви животински производи за освежување во топли летни денови.

Шпагети со алфредо сос и спанаќ

Шпагети со алфредо сос и спанаќ

Невообичаени шпагети од тиква со алфредо сос, „овенат“ спанаќ и шитаке печурки.

Трислојна чоколадна торта

Трислојна чоколадна торта

Оваа торта е уште еден доказ дека можете да направите вкусен десерт без јајца, брашно, млеко и шеќер, а сепак да изгледа убаво и привлечно.

Чоколаден мус со прелив од малини
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Чоколаден мус со прелив од малини

Овој рецепт за чоколаден мус со прелив од малини доби прва награда за десерт во наградната игра на 24 Kitchen "Summer Cook- Off".

Чоколадна мини торта
 • Сложеност: сложено
 • Категорија: Десерти

Чоколадна мини торта

Одличен десерт за посебни прилики, но и за секојдневно уживање.

[12  >>