а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: какао путер

Вегански баунти залачиња - рецепт на Драгана Велковска
 • Сложеност: сложено
 • Категорија: Десерти

Вегански баунти залачиња - рецепт на Драгана Велковска

Вегански баунти залачиња е еден од неколкуте рецепти кои ни ги испрати Драгана Велковска за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Крем оревко
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Десерти

Крем оревко

Вкусен крем кој освен тоа што е здрав, богат е и со есенцијални хранливи материи. Оревите се богати со протеини, витамини, омега-3 масни киселини, минерали во трагови...Тие се единствените јатки кои имаат значајна количина на алфа-линоленска киселина. Содржат голема количина на витамин Б6 и корисно количество на витамин Е во форма на токоферол. Исто така, добар извор се на манган, магнезиум, фосфор и железо.

Чокоминтки

Чокоминтки

Дали сте пробале нешто толку слатко, живо , а толку освежително ?

Ние оддамна се обидувавме да направиме жива верзија на пеперминт пралини, но сите беа неуспешни заради отсуството на пеперминт маслото.

Но овојпат сè излезе како што треба.

Чоколадирани банани
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Чоколадирани банани

Едноставен рецепт кој се спрема брзо и лесно на кој децата не можат да му одолеат.

Топло чоколадо
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Топло чоколадо

За ладните зимски денови, подгответе си вкусно, веганско, топло чоколадо кое не содржи животински производи и  глутен.

Чоко коцки
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Чоко коцки

Кој може да му одолее на вкусен чоколаден десерт, посебно кога е без конзерванси и штетни додатоци.

Нутела
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Нутела

Направете домашна нутела со лешници и природен засладувач која има прекрасен вкус.

Чококарамели
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Чококарамели

Неодоливи, вкусни и здрави чококараамелки.

Чоколадно срце
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Чоколадно срце

Неодоливи, слатки чоко срциња!

Домашен природен лосион за тело -3 во 1

Домашен природен лосион за тело -3 во 1

Овој лосион можете многу лесно да го направите во домашни услови, а ќе добиете потполно природен производ со состојки кои се јадат.
Лосионов има и природен заштитен фактор 6 поради кокосовото масло, какао и шеа путерот и затоа можете да го користите и на плажа.
Освен тоа, може слободно да се користи и како лосион за спречување на стрии кај бремени жени, како подлога за лице итн.
Иако изгледа како сапун, сепак во добир со кожата се топи оставајќи ја мазна и нежна на допир.

Чоколаден мус со прелив од малини
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Чоколаден мус со прелив од малини

Овој рецепт за чоколаден мус со прелив од малини доби прва награда за десерт во наградната игра на 24 Kitchen "Summer Cook- Off".

Роденденска торта
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Роденденска торта

По повод роденденската забава минатиот викенд, направивме убава роденденска торта.

Многу им се допадна на сите што ја пробаа, дури и на оние кои воопшто не се запознаени со поимот "сурова храна".

Полнети урми

Полнети урми

Урмите кои поради нивниот благ вкус може да служат како засладувач, се богати и со импресивна листа на есенцијални нутриенти, витамини и минерали кои се потребни за нормален раст, развој и општа благосостојба.