а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: краставица

Шопска салата
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Салати

Шопска салата

Супа од анасон и авокадо
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Супи

Супа од анасон и авокадо

Анасонот, основата на оваа жива супа, е богат со растителни влакна, витамин Ц, калиум и манган. Авокадото, пак, е одличен извор на здрави масти - омега-3 масни киселини. Со оваа супа, на одличен и вкусен начин ќе ги почувствувате нивните здравствени придобивки.

 

Веган суши - рецепт на Ана Симова

Веган суши - рецепт на Ана Симова

Веган суши е вторитот рецепт кој ни го испрати Ана Симова за наградниот предизивик „Гответе со нас“.

Здрава ужина

Здрава ужина

Здрава ужина која се подготвува брзо и лесно!

Сок од магдонос

Сок од магдонос

Иако обично се употребува како украс или предјадење, додавањето магдонос во зелениот сок е паметна одлука. Магдоносот содржи уникатни етерични масла како што се миристицин, лимонен, еугенол и алфа-тујен. Се покажало дека етеричните масла, а особено миристицинот, го инхибираат формирањето на тумор, особено во белите дробови. Флавоноидите како што е лутеолин, се присутни во магдоносот и служат како антиоксиданти . Додавањето магдонос во зелениот сок освен што ќе му додаде вкус, дури може и да го намали ризикот од рак. Бонусот е тоа што вашиот здив ќе биде свеж.

Салата од авокадо и краставица
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати

Салата од авокадо и краставица

Лесна и освежителна салата, богата со омега 3 масни киселини

Супа од авокадо

Супа од авокадо

Оваа освежителна супа се прави многу едноставно и брзо, а е богата со омега-3масни киселини, витамин Ц и калиум.

Највкусна салата
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати

Највкусна салата

Оваа салата спаѓа во оние салати кои можете да ги послужите и како предјадење, но и како главен оброк, а нејзиното име објаснува сè друго.

Кисели краставички во лимонов сок

Кисели краставички во лимонов сок

Овој рецепт е инспириран од рецептот за маринирани лимони кои се карактеристични за Северна Африка.

Оризови свежи ролни

Оризови свежи ролни

Оризовите листови не се многу познати кај нас бидејќи се појавија неодамна на нашиот пазар,но иако всушност не се „живи“ можат да се применуваат на многу начини во кујната бидејќи имаат неутрален вкус, не содржат глутен, а добро заситуваат.

Салата со рукола, краставица и авокадо
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Салати

Салата со рукола, краставица и авокадо

Руколата е исклучително хранливо  зеленолиснато растение кое има малку калории, а е богато со значајни фитохемикалии, антиоксиданти, витамини А, Ц, Б и К, како и минерали и електролити како калциум, железо, калиум, манган и фосфор. Со оваа салата на одличен начин може да ги почувствувате нејзините здравствени придобивки.

Салата во ролна - рецепт на Ана Симова
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Салати

Салата во ролна - рецепт на Ана Симова

Салата во ролна, рецептот на Ана Симова доби најмногу гласови на наградниот предизвик „Гответе со нас“ и го зема првото место.

Саси ароматизирана вода
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Напитоци

Саси ароматизирана вода

Саси вода е именувана од магазинот Превенција (Prevention) во чест на Синтија Сас која го создала овој рецепт за диетата „Рамен стомак“. Тоа е вода со вибрација и има подобар вкус од обичната вода. Исто така, речиси и нема калории, а ѓумбирот всушност помага во смирувањето на дигестивниот систем.Саси водата лесно може да ја подготвите во вашиот дом и дејствува навистина освежувачки, особено во жешките летни денови.

Салата со шарен грав
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати

Салата со шарен грав

Сезоната на салатите кај нас трае 365 дена во годината, најчесто користиме сезонски локални намирници, ама понекогаш знаеме и да измешаме со нешто увозно.

Зелена течна салата

Зелена течна салата

Со три зеленолиснати растенија- блитва, спанаќ и марула, овој зелен кашест сок не може да не биде вистинска нутритивна инфузија со  вкус на неодолива течна салата.

[12  >>