а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: лимонов сок

Ајран од бадемово млеко - рецепт на Драгана Велковска

Ајран од бадемово млеко - рецепт на Драгана Велковска

Ајран од бадемово млеко е еден од неколкуте рецепти кои ни ги испрати Драгана Велковска за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

 
Маринара од домати и црвени бабури

Маринара од домати и црвени бабури

Вкусна, жива маринара која е неизбежен дел од било кои италијански живи или вегански јадења.

Лазања од тиквички

Лазања од тиквички

Жива лазања од тиквички без млечни производи, без глутен и се разбира, без печење. Свежа, лесна и неодоливо вкусна.

Живи палачинки

Живи палачинки

За овие палачинки потребни ви се само три состојки, а се одлична замена за традиционалните.

Крем супа со црвена леќа - рецепт на Лилјана Давкова
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Супи

Крем супа со црвена леќа - рецепт на Лилјана Давкова

Крем супа од црвена леќа е третонаградениот рецепт на Лилјана Давкова за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Лазања од тиквички - рецепт на Ивана Јаневска

Лазања од тиквички - рецепт на Ивана Јаневска

Лазања од тиквички е рецепт на Ивана Јаневска кој доби специјална награда  за презентација, начин на сервирање, декорација и фотографија за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Фотографија: Варавара Николова

 

Веганез - Здрав суров мајонез

Веганез - Здрав суров мајонез

Мајонезот секогаш се наоѓа на врвот од листата калорични и нездрави јадења. Сега може да уживате во вкусот на мајонез, а без да правите компромиси со здравјто.

Урда од макадамија

Урда од макадамија

Оваа жива урда, неверојатно потсетува на традиционалната урда од животинско потекло. Пробајте да ја направите, нема да зажалите.

Супа од авокадо

Супа од авокадо

Оваа освежителна супа се прави многу едноставно и брзо, а е богата со омега-3масни киселини, витамин Ц и калиум.

Кисели краставички во лимонов сок

Кисели краставички во лимонов сок

Овој рецепт е инспириран од рецептот за маринирани лимони кои се карактеристични за Северна Африка.

Салата со рукола и шери домати
  • Сложеност: многу лесно
  • Категорија: Салати

Салата со рукола и шери домати

Рокулата е исклучително хранливо  зеленолиснато растение кое има малку калории, а е богато со значајни фитохемикалии, антиоксиданти, витамини А, Ц, Б и К, како и минерали и електролити како калциум, железо, калиум, манган и фосфор. Со оваа салата на одличен начин може да ги почувствувате нејзините здравствени придобивки.

Салата со рукола и пињоли
  • Сложеност: многу лесно
  • Категорија: Салати

Салата со рукола и пињоли

Руколата е исклучително хранливо  зеленолиснато растение кое има малку калории, а е богато со значајни фитохемикалии, антиоксиданти, витамини А, Ц, Б и К, како и минерали и електролити како калциум, железо, калиум, манган и фосфор. Со оваа салата на одличен начин може да ги почувствувате нејзините здравствени придобивки.

Салата со рукола, краставица и авокадо
  • Сложеност: многу лесно
  • Категорија: Салати

Салата со рукола, краставица и авокадо

Руколата е исклучително хранливо  зеленолиснато растение кое има малку калории, а е богато со значајни фитохемикалии, антиоксиданти, витамини А, Ц, Б и К, како и минерали и електролити како калциум, железо, калиум, манган и фосфор. Со оваа салата на одличен начин може да ги почувствувате нејзините здравствени придобивки.

Чипс од кељ

Чипс од кељ

Супер зелен чипс, за целото семејство Wink.

Табуле салата
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Салати

Табуле салата

Табуле (табули) е традиционална салата од Блискиот Исток која се подготвува со  булгур односно кршена пченица. Нашата верзија е направена со просо поради неговите многубројни здравствени придобивки. Просото е една од ретките житарки која дејствува алкално на организмот и не содржи глутен. Освен одличниот вкус и текстура содржи  магнезиум, бакар, манган и фосфор. Во табуле салатата просото е споено со традиционалните состојки за табуле, магданос, нане, домати, кромид и лимон. Овие состојки дејствуваат синергетски да создадат вкусна салата која помага за детоксикација. Магданосот помага да се исфрлат канцерогените, нането помага при варењето, а лимонот го зајакнува имунилошкиот систем.

[12  >>