а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: лук

Рататуј - рецепт на Лилјана Давкова

Рататуј - рецепт на Лилјана Давкова

Рататауј според рецепт на Лилјана Давкова која ни го испрати за наградниот предизивик „Гответе со нас“.

Салата во ролна - рецепт на Ана Симова
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Салати

Салата во ролна - рецепт на Ана Симова

Салата во ролна, рецептот на Ана Симова доби најмногу гласови на наградниот предизвик „Гответе со нас“ и го зема првото место.

Супа со брокули- рецепт на Ивана Јаневска
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Супи

Супа со брокули- рецепт на Ивана Јаневска

Супа од брокули е третиот рецепт кој ни го испрати Ивана Јаневска за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Фотографија: Варвара Николова

Таратор ролни

Таратор ролни

Таратор салата, но во поинтересна варијанта.

Супа од тиква и сладок компир
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Супи

Супа од тиква и сладок компир

Уште една домашна супа, богата со растителни влакна и со прекрасен вкус.

Крем супа со печурки
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Супи

Крем супа со печурки

Уште една домашна супа, супер брза и неверојатно вкусна.

Хумус

Хумус

Хумусот е традиционалнко макало од Блискиот Исток со единствен, пикантен вкус. Може да се конзумира индивидуално, како намаз во сендвичи, како додаток со главно јадење или како макало со зеленчук подготвен на пареа. Хумусот е добар извор на протеини, растителни влакна, омега-3 масни киселини, железо, манган и фолна киселина. Благодарение на неговата богата содржина на растителни влакна, добар е за намалување на холестеролот и за диети за намалување на килограмите.

<<  1 [2