а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: мед

Боров мед

Боров мед

  Ако сакате сами да си направите мед кој ќе има лековит ефект за вашите воспаленија набавете еден килограм ливадски мед и од блиската шума наберете борови цветови (вршки) кои што се берат при крајот на април и почетокот на мај.

Сок од ананас, боровинка и портокал

Сок од ананас, боровинка и портокал

Ананасот е егзотично овошје кое е вистински спој на здрави и корисни состојки. Ананасот е богат со ензими, витамини, минерали како на пример, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, железо, јод, цинк, манган, провитамин А, витамини Е, Ц, витамини од групата Б, растителни влакна, ензим – бромелаин. Ананасот го јакне природниот имунитет на организмот, го поттикнува метаболизмот и позитивно делува и на заштита на организмот од штетното дејство на слободните радикали.Препорачуваме ананасот да се јаде свеж, бидејќи тогаш содржи најмногу лековити својства.

Сируп од млади зелени ореви и мед

Сируп од млади зелени ореви и мед

Богатите и лековити состојки од листовите, млади и зрели плодови и зелени лушпи од ореви (Juglans regia), се користат за лекување на многу болести уште од античките времиња, а нивната лековитост е потврдена и од страна на модерната медицина.

Кокосови мразулки
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Десерти

Кокосови мразулки

Вкусно разладување за летните денови ...

Чокоминтки

Чокоминтки

Дали сте пробале нешто толку слатко, живо , а толку освежително ?

Ние оддамна се обидувавме да направиме жива верзија на пеперминт пралини, но сите беа неуспешни заради отсуството на пеперминт маслото.

Но овојпат сè излезе како што треба.

Сируп од мед и ѓумбир
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Зачини

Сируп од мед и ѓумбир

За лековитоста на медот знаеме сите, а и за ѓумбирот исто така, додека нивната комбинација претставува вистиски еликсир!

Се верува дека овој  сируп од ѓумбир и мед има антиоксидантни својства, а со тоа доаѓа и зголемување на имунитетот на организмот.

Исто така внесувањето на 2-3 лажички од овој сируп многу корисно за луѓе кои имаат слаб дигестивниот систем.

Живи палачинки

Живи палачинки

За овие палачинки потребни ви се само три состојки, а се одлична замена за традиционалните.

МаКао

МаКао

За сите оние кои се откажуваат или сакаат да се откажат од кафе, ова МаКао е здрава и природна алтернатива.

Зелка салата со кикирики - рецепт на Лилјана Давкова
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати

Зелка салата со кикирики - рецепт на Лилјана Давкова

Зелка салата со кикирики, еден од рецептите кои ни ги испрати Лилјана Давкова за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Чоко коцки
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Чоко коцки

Кој може да му одолее на вкусен чоколаден десерт, посебно кога е без конзерванси и штетни додатоци.

Веганез - Здрав суров мајонез

Веганез - Здрав суров мајонез

Мајонезот секогаш се наоѓа на врвот од листата калорични и нездрави јадења. Сега може да уживате во вкусот на мајонез, а без да правите компромиси со здравјто.

Нутела
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Нутела

Направете домашна нутела со лешници и природен засладувач која има прекрасен вкус.

Сладолед од банана и индиски ореви
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Сладолед од банана и индиски ореви

Направете здрав сладолед без никакви животински производи за освежување во топли летни денови.

Чококарамели
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Чококарамели

Неодоливи, вкусни и здрави чококараамелки.

[12  >>