а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: јаболко

Детокс - зелена јаболка, лимон и ѓумбир

Детокс - зелена јаболка, лимон и ѓумбир

 Ѓумбирот веќе долго време се користи како храна и како лек. Оваа билка е одличен лек против мачнини, абдоминална болка, крварење и реума.

Денес, ѓумбирот, како што истакнуваат научниците, е идеален лек против воспаление, оток и болки, но се користи и за да смири кашлица, зајакнување на имунолошкиот систем, спречува настинки и секако помага и во забрзување на метаболизмот.

Зелено доживување

Зелено доживување

Блитвата, основата на овој сок, како и другите зелени растенија има многу малку калории и масти, а е богата со хранливи материи како витамин Ц, витамин К, А и Б комплекс, минерали бакар, калциум, натриум, калиум, манган и фосфор. Редовното користење на блитва во исхраната помага во спречување остеопороза, анемија и недостиг на витамин А, исто така се верува дека заштитува од кардиоваскуларни заболувања и рак на дебело црево и простата.

Црвено освежување

Црвено освежување

Вишните, како и другите видови црвено овошје и зеленчук се богати со антоцијанини- фитохемикалии кои претставуваат моќни антиоксиданти, го намалуваат воспалението и го спречуваат растот на туморите. Вишните  влијаат на оддржување на здрава циркулација на крвта, го намалуваат крвниот притисок и се одлични за срцевото и мозочното здравје.

Сок од магдонос

Сок од магдонос

Иако обично се употребува како украс или предјадење, додавањето магдонос во зелениот сок е паметна одлука. Магдоносот содржи уникатни етерични масла како што се миристицин, лимонен, еугенол и алфа-тујен. Се покажало дека етеричните масла, а особено миристицинот, го инхибираат формирањето на тумор, особено во белите дробови. Флавоноидите како што е лутеолин, се присутни во магдоносот и служат како антиоксиданти . Додавањето магдонос во зелениот сок освен што ќе му додаде вкус, дури може и да го намали ризикот од рак. Бонусот е тоа што вашиот здив ќе биде свеж.

Свила во зелена боја

Свила во зелена боја

Кајсиите му даваат одличен шмек на овој зелен сок со спанаќ.

Сок од калинка и јаболко

Сок од калинка и јаболко

Калинката со векови била употребувана како храна ,но и како лек од Божјата аптека, црвените зрнца на калинката многу потсетуваат на црвените крвни зрнца и имаат широк спектар на лековитост. Тие се добар извор на антиоксиданти.

Калинката е полна со антиоксиданти, витамини А, Б5, Ц, Е, калиум, фолна киселина и железо.

Детокс - блитва, ѓумбир, јаболко и киви

Детокс - блитва, ѓумбир, јаболко и киви

Кивите се единствено овошје што го содржат ензимот  актинидин и тоа е она што ги прави толку посебни. Актинидинот, кој претставува ензим за разградување на протеини, ја стимулира дигестијата на храната.

Детокс - коријандер,јаболко, блитва и портокал

Детокс - коријандер,јаболко, блитва и портокал

Коријандерот е познат како одличен врзувач за тешките метали од организмот. Ова значи дека содржи состојки кои едноставно ги наоѓаат тешките метали во вашето тело, се врзуваат со нив и им помагаат да ги исфрлите од вашиот систем. Со други зборови, коријандерот е еден од најдобрите, ако не и најдобро детокс растение на земјата.

Тропско зеленило

Тропско зеленило

Мандарините, кои се основа на овој зелен сок, како и другите видови цитрусни овошја се  одличен извор на витамин А и Ц, но исто така содржат и други хранливи материи како флавоноиди, фолат(витамин Б) и калиум.

Мини торти
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Мини торти

Мини торти за максимално вкусно задоволство!

Ѕвезден зелен сок

Ѕвезден зелен сок

Овој зелен сок го нарековме ѕвезден поради носечкото овошје кое го содржи.

Карамболата (Англ. Starfruit) има златно-жолта надворешност која крие крцкав сладок вкус кој е комбинација на оној од ананасот, јаболкото и кивите.

Ова звездено овошје освен што има интригантна надворешност, има и одличен нутритивен профил, плодот изобилува во витамин Ц, антиоксиданси, а од друга страна  има низок процент на шеќери.

 Кај нас во Македонија можете да го најдете во подобро снабдените супермаркети.

Кралски зелен сок

Кралски зелен сок

Овој зелен сок го нарековме кралски поради носечкото овошје кое го содржи.Мангостинот поради уникатниот изглед и специфичниот вкус, често е нарекуван "крал на тропското овошје", однадвор бојата му е темно виолетова, а формата му е тркалезна.Додека внатре се наоѓа срцевината која е поделена на неколку делови, кои се белузлави и слатки.

Кај нас во Македонија неможете да го најдете, барем ние досега не сме успеале.

Детокс - ѓумбир, грозје, јаболко и мандарина

Детокс - ѓумбир, грозје, јаболко и мандарина

Овој рецепт за сок од јаболко, грозје и мандарина е навистине освежителен. А кога дополнително ќе го зачините со ѓумбир, ќе добиете навистина единствен вкус.

Детокс - ѓумбир, црвена зелка, јаболко и портокал.

Детокс - ѓумбир, црвена зелка, јаболко и портокал.

Овој рецепт за сок од црвена зелка е потполно природен и супер здрав. Црвената зелка во комбинација со јаболка и ѓумбир е изненадувачки вкусна! Го зајакнува имунолошкиот систем, има невеорајтни својства против стареење и е богат со состојки кои се борци против ракот! Откако ќе го пробате овој сок, сигурни сме дека ќе стане вежен дел од вашата исхрана

Постела од малини

Постела од малини

Освен што имаат прекрасен изглед и вкус, малините се познати и по тоа што се богати со хранливи материи. Содржат висока количина на антиоксиданти, полифеноли и антоцијанини. Антоцијанините се одговорни за нивната боја, а штитат од срцеви заболувања и деменција. Исто така, добри се зајакнување на вените и циркулаторниот систем.

[12  >>