а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: јаворов сируп

Веганска урнебес салата - рецепт на Драгана Велковска
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Салати

Веганска урнебес салата - рецепт на Драгана Велковска

Веганска урнебес салата според рецепт на Драгана Велковска кој доби специјална награда за декорација, начин на сервирање, фотографија и презентација на наградниот предизивик „Гответе со нас“.

Оризов крем
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Десерти

Оризов крем

Вегански оризов крем богат со растителни влакна, а без глутен.

Крем оревко
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Десерти

Крем оревко

Вкусен крем кој освен тоа што е здрав, богат е и со есенцијални хранливи материи. Оревите се богати со протеини, витамини, омега-3 масни киселини, минерали во трагови...Тие се единствените јатки кои имаат значајна количина на алфа-линоленска киселина. Содржат голема количина на витамин Б6 и корисно количество на витамин Е во форма на токоферол. Исто така, добар извор се на манган, магнезиум, фосфор и железо.

Тарт со крем од калинка
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Тарт со крем од калинка

Едно од најстарите познати овошја кое се наоѓа  во пишувањата и артефактите на многу култури и религии, калинката (punica granatum) вистински потекнува од Персија. Богата со хранливи материи и антиоксиданти, калинката се смета како симбол за здравјето, плодноста и вечниот живот.

Топло чоколадо
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Топло чоколадо

За ладните зимски денови, подгответе си вкусно, веганско, топло чоколадо кое не содржи животински производи и  глутен.

Слатко од смокви

Слатко од смокви

Иако во сурова варијанта, слатково од смокви има идентичен вкус со традиционалното.

Салеп

Салеп

Исцелителната моќ на салепот доаѓа од глукомананот кој ги лечи респираторните проблеми како бронхитис или кашлица. Го поттикнува срцето и умот, запира дијареа и го загрева телото. Посебно кога се конзумира со ѓумбир или цимет, ефектот се засилува. Освен што ги поседува овие лековити својства, за салепот се верува дека е и одличен афродизијак.

 

Трислојна чоколадна торта

Трислојна чоколадна торта

Оваа торта е уште еден доказ дека можете да направите вкусен десерт без јајца, брашно, млеко и шеќер, а сепак да изгледа убаво и привлечно.

Чоколаден мус со прелив од малини
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Чоколаден мус со прелив од малини

Овој рецепт за чоколаден мус со прелив од малини доби прва награда за десерт во наградната игра на 24 Kitchen "Summer Cook- Off".

Чоколадна мини торта
 • Сложеност: сложено
 • Категорија: Десерти

Чоколадна мини торта

Одличен десерт за посебни прилики, но и за секојдневно уживање.

Роденденска торта
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Роденденска торта

По повод роденденската забава минатиот викенд, направивме убава роденденска торта.

Многу им се допадна на сите што ја пробаа, дури и на оние кои воопшто не се запознаени со поимот "сурова храна".

Карамел прелив

Карамел прелив

Сегаможете да направете карамел прелив без млеко и млечни производи.

Печена тиква

Печена тиква

Сурова, печена или варена... Без оглед на тоа како е подговена, тиквата е здрав есенски делкатес.