а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти на б

Боров мед

Боров мед

  Ако сакате сами да си направите мед кој ќе има лековит ефект за вашите воспаленија набавете еден килограм ливадски мед и од блиската шума наберете борови цветови (вршки) кои што се берат при крајот на април и почетокот на мај.

Божествен напиток

Божествен напиток

Јапонското јаболко, основата на овој сок, познато е и уште како „божествено овошје“ е богат извор на фитохемикалии кои помагаат при воспалителните реакции и инфекции. Го зајакнува имунитетот, го регулира шеќерот во крвта, го подобрува производството на црвени крвни клетки и е природен лек против икање.

Бадемово млеко

Бадемово млеко

Бадемите се богати со витамин Е, калциум, магнезиум и калиум. Исто така, претставуваат значаен извор на протеини и растителни влакна, додека природно имаат мала количина на шеќери. Од сите јаткасти овошја, бадемите имаат највисока содржина на протеини, растителни влакна, калциум, витамин Е, рибофлавин и нијацин по тежина. Како и другите јатки содржат и масти, но тие се здрави незаситени масти.

Банана торта
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Банана торта

Вкусен и освежителен леден десерт.

Богата зеленчукова супа
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Супи

Богата зеленчукова супа

Иако изгледа дека е комплицирана  поради многуте зеленчуци, оваа супа е едноставна, богата со хранливи состојки и се подготвува побрзо отколку супа од ќеса. :-)

Бомбици во боја

Бомбици во боја

Иако со години наназад ги правиме овие бомбици во многу варијации,  досега не сме стигнале да ги поставиме во рецепти :)

Банила сладолед

Банила сладолед

Кога се храниме здраво, не значи да се откажеме и од вкусот. Овој сладолед е доказ тоа, неодоливо вкусен, а неверојатноо здрав.

Безглутенски леб од наут

Безглутенски леб од наут

Наутот е една од најстарите култивирани мешунки на Блискиот Исток која многу често се користи таму, било во вид на хумус, леб, во салата, за фалафел, во супи итн. Во последно време, сè повеќе се користи и кај нас поради неговите здравствени придобивки. Наутот не содржи глутен, а е богат со растителни влакна и протеини и има низок гликемиски индекс. Оваа моќна комбинација може да помогне во контрола на телесната тежина. Освен тоа, тој е познат по намалување на лошиот холестерол во крвта.

Банана палачинки
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Банана палачинки

Овие палачинки се многу вкусни ! Вашите деца ќе ги сакаат , па дури и скептиците за сурова храна ...

Бубамари

Бубамари

Овие убави бубамари можете лесно да ги направите, а вашите роднини и пријатели ќе бидат восхитени од нив.  Aко имате деца, тогаш ова предјадење е полн погодок, тие ќе се вљубат во нив.

Банана сплит
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Банана сплит

Овој популарен десерт потекнува од Америка и се смета дека датира од 1904 година. Како и сите рецепти и тој може да се најде во разни варијанти, но традиционалниот се состои од сладолед од ванила, од чоколадо и од  јагоди меѓу една банана исечена надолж сервирани во долгнавеста чинија и прелиени со прелив од јагода, ананас и чоколадо соодветно. Овој прекрасен десерт го подготвивме во жива, веганска варијанта.