а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти на в

Веган суши - рецепт на Ана Симова

Веган суши - рецепт на Ана Симова

Веган суши е вторитот рецепт кој ни го испрати Ана Симова за наградниот предизивик „Гответе со нас“.

Веганска урнебес салата - рецепт на Драгана Велковска
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Салати

Веганска урнебес салата - рецепт на Драгана Велковска

Веганска урнебес салата според рецепт на Драгана Велковска кој доби специјална награда за декорација, начин на сервирање, фотографија и презентација на наградниот предизивик „Гответе со нас“.

Вегански баунти залачиња - рецепт на Драгана Велковска
  • Сложеност: сложено
  • Категорија: Десерти

Вегански баунти залачиња - рецепт на Драгана Велковска

Вегански баунти залачиња е еден од неколкуте рецепти кои ни ги испрати Драгана Велковска за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Виолетов сон

Виолетов сон

Виолетовите овошја врз основа на нивната боја се богати со антиоксиданти, познати како антоцијанини. Овие пигменти покажуваат моќни својства во заштита на клетките, а исто така имаат антивоспалителни својства помагајќи да се намали систематското воспаление кое е клучен фактор во развојот на многу хронични заболувања.

Воден кефир - пробиотски еликсир на животот

Воден кефир - пробиотски еликсир на животот

Водениот кефир се прави од кефирни зрна, познати уште како и шеќерни зрна, тибикос, тиби или јапонски водени кристали. Овие зрна составуваат култури од различни видови на здрави бактерии и квасец, составени заедно во полисахаридна матрица создадена од бактериите. Симбиотската врска на микробите произведува стабилна растечка култура.

Веганез - Здрав суров мајонез

Веганез - Здрав суров мајонез

Мајонезот секогаш се наоѓа на врвот од листата калорични и нездрави јадења. Сега може да уживате во вкусот на мајонез, а без да правите компромиси со здравјто.

Веган суши

Веган суши

Традиционалното јапонско јадење кое е популарно насекаде во светот, се прави во најразлични варијанти и со разни додатоци, но генерално сите видови содржат ориз и алги нори. Нашиот избор падна на веганско суши со шитаке печурки, авокадо, ротквица, краставица и црвена бабура. Има интересен изглед и вкус.

Вегански шлаг
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Готвено

Вегански шлаг

Шлаг без млечни и други животински производи? Звучи премногу добро за да биде вистина? Но, вистина е и има неверојатен вкус, а можете да го користите во безброј комбинации со живи торти, колачи, овошни салати, палачинки, па и како самостоен десерет со измелени лешници, ореви, бадеми или друго јаткасто овошје.