а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти на з

Зелен пудинг од јапонски јаболки
  • Сложеност: многу лесно
  • Категорија: Десерти

Зелен пудинг од јапонски јаболки

Јапонското јаболко, познато е и уште како „божествено овошје“ е богат извор на фитохемикалии кои помагаат при воспалителните реакции и инфекции. Го зајакнува имунитетот, го регулира шеќерот во крвта, го подобрува производството на црвени крвни клетки и е природен лек против икање.

Зрело сирење
  • Сложеност: сложено
  • Категорија: Сирења

Зрело сирење

Ако не сте пробале да направите зрело сирење, ова е вистинскиот момент да го направите тоа. Ова е најдоброто веган сирење кое ќе го пробате.

Зелено доживување

Зелено доживување

Блитвата, основата на овој сок, како и другите зелени растенија има многу малку калории и масти, а е богата со хранливи материи како витамин Ц, витамин К, А и Б комплекс, минерали бакар, калциум, натриум, калиум, манган и фосфор. Редовното користење на блитва во исхраната помага во спречување остеопороза, анемија и недостиг на витамин А, исто така се верува дека заштитува од кардиоваскуларни заболувања и рак на дебело црево и простата.

Зелена светлина

Зелена светлина

Блитвата, основата на овој сок, како и другите зелени растенија има многу малку калории и масти, а е богата со хранливи материи како витамин Ц, витамин К, А и Б комплекс, минерали бакар, калциум, натриум, калиум, манган и фосфор. Редовното користење на блитва во исхраната помага во спречување остеопороза, анемија и недостиг на витамин А, исто така се верува дека заштитува од кардиоваскуларни заболувања и рак на дебело црево и простата.

Зелена убавина

Зелена убавина

Блитвата, основата на овој сок, како и другите зелени растенија има многу малку калории и масти, а е богата со хранливи материи како витамин Ц, витамин К, А и Б комплекс, минерали бакар, калциум, натриум, калиум, манган и фосфор. Редовното користење на блитва во исхраната помага во спречување остеопороза, анемија и недостиг на витамин А, исто така се верува дека заштитува од кардиоваскуларни заболувања и рак на дебело црево и простата.

Зелена супа од брокула
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Супи

Зелена супа од брокула

Брокулата е зелен зеленчук кој во минатото бил ретко  застапен во нашата македонска кујна, но денес често може да се сретне во рецепти за салати, супи итн. Брокулата како растение преставува права ризница на корисни нутиритенти, кои се многу значајни за одржувањето на здравјето на човекот. Таа содржи големи количества на витамини А, Ц и Е, минерали: калциум, магнезиум, железо, бетакаротен, фолна киселина и многу други корисни состојки.

 

Зелен сок Тропико

Зелен сок Тропико

Во овој зелен сок се балансирани четирите вкусови на благо, кисело, луто и горчливо. За благиот вкус придонесуваат бананите и урмите, за киселиот, мандарините и ананасот, за лутиот, ѓумбирот и за горчливиот, блитвата. Сепак, кога ќе се спојат во единствена смеса, се добива совршено избалансиран и неповторлив вкус.

Здрава ужина

Здрава ужина

Здрава ужина која се подготвува брзо и лесно!

Зелка салата со кикирики - рецепт на Лилјана Давкова
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Салати

Зелка салата со кикирики - рецепт на Лилјана Давкова

Зелка салата со кикирики, еден од рецептите кои ни ги испрати Лилјана Давкова за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Зелен сок со моринга, ананас и праска

Зелен сок со моринга, ананас и праска

Моринга е всушност дрво кое расте во Африка, и за кое се верува дека доколку консумирате 25 грама прав дневно од неговите листови - ќе ви подари дете. Листовите се богати со калиум, калциум, витамин А, витамин Ц, железо итн.Со овој сок на вкусен начин можете да уживате во здравствени придобивки од морингата.

Зелена круна
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Салати

Зелена круна

Одлична идеја за салата кога ви доаѓаат пријатели, роднини или други гости, брзо се прави, а изгледа како долго да сте ја спремале.

Зелен змеј

Зелен змеј

Питајата или овошен змеј по кое е именуван овој зелен сок е плод од кактусно растение и е познато по здравствените придобивки. Добар извор е на антиоксиданти кои штитат од слободните радикали, ги чисти тешките метали, го намалува холестеролот во крвта и високиот крвен притисок.

Зелен сок од житна трева

Зелен сок од житна трева

Се смета дека сокот од житна трева е комплетна храна, бидејќи содржи бета каротен и витамини B, C, E, H, K, 90 различни минерали и 19 амино киселини. Содржи повеќе железо од спанаќ, повеќе протеини од месо, риба, јајца, грав или млечни производи... со други зборови тој претставува природен еликсир за здравјето и животот.

Зелена течна салата

Зелена течна салата

Со три зеленолиснати растенија- блитва, спанаќ и марула, овој зелен кашест сок не може да не биде вистинска нутритивна инфузија со  вкус на неодолива течна салата.