а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти на м

Мотовилец меѓу срца
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Салати

Мотовилец меѓу срца

Мотовилецот е едногодишно растение, кое се карактеризира со низок раст и мали заоблени и меки ливчиња. Мотовилецот е богат со витамини А, Б и Ц, минерали, калиум, калциум и железо, исто така, содржи протеини и растителни влакна, фитонутриенти и антиоксиданти кои штитат од рак и кардиоваскуларни заболувања. Освен тоа, го намалува лошиот (ЛДЛ) холестерол, а го зголемува добриот (ХДЛ) холестерол и има одличен вкус.

Мексиканска салата
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Салати

Мексиканска салата

Богатство од бои и вкусови во една салата, привлечна на око, но уште повеќе на вкус.

Милкшејк од јагода

Милкшејк од јагода

Вкусен, освежителен и здрав милкшејк за топли денови.

Маринара од домати и црвени бабури

Маринара од домати и црвени бабури

Вкусна, жива маринара која е неизбежен дел од било кои италијански живи или вегански јадења.

Мини канелони

Мини канелони

Вкусни залачиња кои можете да ги јадете како додаток на друго јадење или самостојно.

Макало со лук

Макало со лук

Ем македонско, ем живо, ем здраво, ем вкусно!

МаКао

МаКао

За сите оние кои се откажуваат или сакаат да се откажат од кафе, ова МаКао е здрава и природна алтернатива.

Млеко од макадамија

Млеко од макадамија

Макадамијата е добар извор на протеини кои ги содржат сите есенцијални и некои неесенцијални аминокиселини. Исто така, содржи важни антиоксиданти, витамин Е и селен кои ја спречуваат штетата од слободните радикали во телото.

Маракуја - зелен сок

Маракуја - зелен сок

Маракујата, основата на овoj сок е необично, но исклучително овошје. Најмногу е познато по тоа што дејствува смирувачки на нервниот систем , па по неговото консумирање ќе бидете посмирени и поопуштени. Исто така, одличен извор е на антиоксиданти, содржи високи количини на Витамин А, Ц и калиум, неговоте семки се богати со растителни влакна, го намалува холестеролот во крвта и крвниот притисок.

Мини торти
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Мини торти

Мини торти за максимално вкусно задоволство!

Млеко од лешник

Млеко од лешник

Неодоливо, вкусно, расително млеко!

Милкшејк од цреша

Милкшејк од цреша

Неповторлив вкус од охридски цреши. Вкусен, освежителен и здрав милкшејк за топли денови.

Маринирани печурки

Маринирани печурки

Овие маринирани печурки можете да ги користите во салата, врз парче „жива“ пица или самостојно како предјадење.

Маринирани шитаке печурки

Маринирани шитаке печурки

Овие маринирани печурки можете да ги користите како додаток на главни јадења, во салати или како самостојно предјадење.

[12  >>