а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти на о

Овошна кора од јапонско јаболко

Овошна кора од јапонско јаболко

Јапонското јаболко, познато е и уште како „божествено овошје“ е богат извор на фитохемикалии кои помагаат при воспалителните реакции и инфекции. Го зајакнува имунитетот, го регулира шеќерот во крвта, го подобрува производството на црвени крвни клетки и е природен лек против икање.

Оризов крем
  • Сложеност: многу лесно
  • Категорија: Десерти

Оризов крем

Вегански оризов крем богат со растителни влакна, а без глутен.

Оревки

Оревки

Оревите се богати со протеини, витамини, омега-3 масни киселини, минерали во трагови...Тие се единствените јатки кои имаат значајна количина на алфа-линоленска киселина. Содржат голема количина на витамин Б6 и корисно количество на витамин Е во форма на токоферол. Исто така, добар извор се на манган, магнезиум, фосфор и железо.

Оризови свежи ролни

Оризови свежи ролни

Оризовите листови не се многу познати кај нас бидејќи се појавија неодамна на нашиот пазар,но иако всушност не се „живи“ можат да се применуваат на многу начини во кујната бидејќи имаат неутрален вкус, не содржат глутен, а добро заситуваат.