а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти на т

Тарт со крем од калинка
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Тарт со крем од калинка

Едно од најстарите познати овошја кое се наоѓа  во пишувањата и артефактите на многу култури и религии, калинката (punica granatum) вистински потекнува од Персија. Богата со хранливи материи и антиоксиданти, калинката се смета како симбол за здравјето, плодноста и вечниот живот.

Топло чоколадо
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Топло чоколадо

За ладните зимски денови, подгответе си вкусно, веганско, топло чоколадо кое не содржи животински производи и  глутен.

Тропско зеленило

Тропско зеленило

Мандарините, кои се основа на овој зелен сок, како и другите видови цитрусни овошја се  одличен извор на витамин А и Ц, но исто така содржат и други хранливи материи како флавоноиди, фолат(витамин Б) и калиум.

Трислојна чоколадна торта

Трислојна чоколадна торта

Оваа торта е уште еден доказ дека можете да направите вкусен десерт без јајца, брашно, млеко и шеќер, а сепак да изгледа убаво и привлечно.

Толчена сол со афион

Толчена сол со афион

Овој вкусен традиционален рецепт е карактеристичен за Радовишкиот регион, односно таму каде сеште се одгледува афионот.

Тарт со маринирани печурки и сос

Тарт со маринирани печурки и сос

Солен тарт за вистински гурмани.

Табуле салата
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Салати

Табуле салата

Табуле (табули) е традиционална салата од Блискиот Исток која се подготвува со  булгур односно кршена пченица. Нашата верзија е направена со просо поради неговите многубројни здравствени придобивки. Просото е една од ретките житарки која дејствува алкално на организмот и не содржи глутен. Освен одличниот вкус и текстура содржи  магнезиум, бакар, манган и фосфор. Во табуле салатата просото е споено со традиционалните состојки за табуле, магданос, нане, домати, кромид и лимон. Овие состојки дејствуваат синергетски да создадат вкусна салата која помага за детоксикација. Магданосот помага да се исфрлат канцерогените, нането помага при варењето, а лимонот го зајакнува имунилошкиот систем.

Таратор ролни

Таратор ролни

Таратор салата, но во поинтересна варијанта.

Торта од моркови - рецепт на Ивана Јаневска
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Торта од моркови - рецепт на Ивана Јаневска

Торта од моркови е рецепт за наградниот предизвик „Гответе со нас“ на Ивана Јаневска кој го освои второто место. Фотографија: Варвара Николова