а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти на ц

Црвено - жолто - зелено

Црвено - жолто - зелено

Јагоди, банани и портокал со спанаќ и нема да погрешите ниту со вкусот, ниту со здравјето.

Црвено освежување

Црвено освежување

Вишните, како и другите видови црвено овошје и зеленчук се богати со антоцијанини- фитохемикалии кои претставуваат моќни антиоксиданти, го намалуваат воспалението и го спречуваат растот на туморите. Вишните  влијаат на оддржување на здрава циркулација на крвта, го намалуваат крвниот притисок и се одлични за срцевото и мозочното здравје.

Цикорија во црвено

Цикорија во црвено

Цикоријата, денес, е позната како култивирана билка, добиена од дивата цикорија која се користи во народната медицина за заболување на црниот дроб, за зајакнување и за чистење на организмот. Исто така, ефикасна е за намалување на холестеролот и масните материи во крвта.