Млеко од ореви

4.7/5 оценка (3 гласови)
Млеко од ореви

Состојки

 • 250 гр. ореви претходно потопени во вода во времетраење од 12 часа, се ставаат во блендер, па дополнувате со вода.
 • 1,8 - 2 л вода

Начин на подготовка

 1. Најпрво Vitamix-от се вклучува на ON, а потоа кружното копче постепено се поместува од 1 до 10, и на крај се вклучува на турбо брзина во времетраење од 60 секунди, со што добивате вкусно, здраво и посно млеко за пиење или готвење.

 2. Потоа содржината се процедува низ вреќичка за растително млеко или газа. Со тоа растителното млеко е готово.

 3. Со оваа количина намирници и вода, ќе добиете 1.8L растително млеко, а доколку сакате да направите помала количина, соодветно намалете ја количината на намирници и водата.

 4. Доколку сакате да го заблажите млекото , додајте свежи излупени урми, мед или засладувач според ваш вкус.

 5. Напомена : Ние секогаш користиме македонски органски ореви кои растат во преубава незагадена средина и затоа имаат неспоредливо поубав вкус од увозните кои се продаваат на пазар.

Коментари (7)

 • Boris

  04 Февруари 2014 u 22:00 |
  Во ред. Но колку ml вода, на 250 гр. ореви?
  • Milanka Petrova

   04 Февруари 2014 u 22:27 |
   Борис,
   За оваа количина на ореви се става некаде 1.8 л вода, се разбира можете соодветно да ја намалите количината на водата и оревите ако сакате да добиете помала количина. Ви благодариме за забелешката, ќе ја напишеме количината на вода која е потребна. Поздрав!
 • ashunkzzz13b

  26 Ноември 2016 u 19:56 |
  triamterene-hctz 75-50 mg fluoxetine online cheap motilium
 • AaronLaupt

  28 Декември 2016 u 21:49 |
  cialis coupons homepage CIPROFLOXACIN proscar
 • EugenevaH

  01 Јануари 2017 u 02:57 |
  buy diclofenac
 • RobertWrids

  04 Јануари 2017 u 18:18 |
  duloxetine elimite no script Cymbalta buy arimidex Amoxil
 • AaronLaupt

  12 Јануари 2017 u 12:57 |
  price of viagra acyclovir buy dostinex cafergot online clindamycin hcl 300 mg buy levitra professional seroquel bupropion

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.