Салата со ротква, краставица и нане

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 2
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Салати
Салата со ротква, краставица и нане

Состојки

 • 1 краставица
 • 6-7 црвени роткви
 • сок од 1/2 лимон
 • хималајска сол по вкус
 • 1 гранче свежо нане

Начин на подготовка

 1. Црвената ротква е еден од најздравите коренасти зеленчуци кој може да се јаде често, а списокот на здравствени продобивки од истите е навистина долг. Сето тоа се должи на многуте хранливи материи кои се содржат во ротквата, како што се витамин Ц, Б6, Е, А, и К, антиоксиданси, влакна и широк спектар на минерали како цинк, фосфор, бакар, калциум, магнезиум, калиум , железо и манган.

 2. Убаво измијте ги коренчињата од ротквата и краставицата.

  Исечете ги на тенки тркалца со помош на мандолина.

   

 3. Измешајте ги зеленчуците, додадете го свежото нане и зачинете со хималајска сол, и 1/2 цеден лимон.

  Добар апетит!

Коментари (2)

 • ashunk6j3qqp

  09 Јули 2016 u 03:07 |
  cialis 5mg symmetrel online cialis 10 mg daily cipro buy valtrex where can i buy viagra
 • PeterAlatt

  04 Јануари 2017 u 15:10 |
  prednisone for sale online wellbutrin xl celebrex more cleocin online furosemide

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.