Салата со рукола и пињоли

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 2
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Салати
Салата со рукола и пињоли

Состојки

 • 200 гр рукола
 • сок од 1/2 лимон
 • 50 гр пињоли
 • хималајска сол по вкус
 • сусамово масло по вкус

Начин на подготовка

 1. Руколата е исклучително хранливо  зеленолиснато растение кое има малку калории, а е богато со значајни фитохемикалии, антиоксиданти, витамини А, Ц, Б и К, како и минерали и електролити како калциум, железо, калиум, манган и фосфор. Со оваа салата на одличен начин може да ги почувствувате нејзините здравствени придобивки.

   

 2. Убаво измијте ги листовите од руколата, па исечете ги на половина.

  Пињолите убаво промешајте ги со руколата.

 3. Зачинете со хималајска сол, додајте 1/2 цеден лимон, сусамово масло и салата е готова.

Коментари (3)

 • ashunkfn2aok

  21 Декември 2016 u 04:11 |
  additional info retin-a aldactone baclofen tablets 10mg
 • KennethTut

  29 Декември 2016 u 07:42 |
  colchicine cheap cialis alli cephalexin cephalexin lasix
 • EugenevaH

  12 Јануари 2017 u 19:49 |
  clindamycin vermox cialis 10 mg daily generic cymbalta online lipitor simvastatin diclofenac acyclovir buy online

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.