Салата со рукола, краставица и авокадо

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 2
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Салати
Салата со рукола, краставица и авокадо

Состојки

 • 200 гр рукола
 • 1 краставица
 • 1 авокадо
 • сок од 1/2 лимон
 • хималајска сол по вкус
 • сусамово масло по вкус
 • 1 лажичка сусам

Начин на подготовка

 1. Руколата е исклучително хранливо  зеленолиснато растение кое има малку калории, а е богато со значајни фитохемикалии, антиоксиданти, витамини А, Ц, Б и К, како и минерали и електролити како калциум, железо, калиум, манган и фосфор. Со оваа салата на одличен начин може да ги почувствувате нејзините здравствени придобивки.

   

 2. Убаво измијте ги листовите од руколата и исечете го авокадото на коцки.

  Поминете ја краставицата на спирализер, како би добиле долги шпагети.

 3. Измешајте ги сите зеленчуци и зачинете со хималајска сол, додајте 1/2 цеден лимон, сусамово масло и сусам.

  Добар апетит!

Коментари (3)

 • ashunknxhtlc

  16 Декември 2016 u 10:39 |
  serpina where can i buy vermox medication online tetracycline continue reading clindamycin buy cialis albuterol bupropion hcl sr neurontin
 • ashunkt4uh3i

  19 Декември 2016 u 11:22 |
  sildalis bentyl lexapro cipro buy allopurinol online singulair headache
 • RobertWrids

  10 Јануари 2017 u 17:51 |
  zofran buy zithromax cheap cheap generic propecia mobic medication avana zyloprim lynoral

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.