Супа од лубеница

4.2/5 оценка (5 гласови)
  • Порции: 3
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Супи
Супа од лубеница

Состојки

  • 500 гр лубеница
  • 1 лимета
  • 4 гранчиња свежо нане

Начин на подготовка

  1. Лубеницата, кралицата на летото, поради големата содржина на вода, одлично ја гаси жедта, го помага варењето на храната и  помага во излачувањето на течнотите од организмот. Со овој рецепт, лесно ќе ги почувствувате нејзините освежувачки својства во топлите летни денови.

  2. Исчистете ја лубеницата од семки, и ставете ја во фрижидер да се олади.

  3. Исцедете ја лиметата и сокот ставете го во Vitamix блендерот, заедно со веќе оладената лубеница и блендирајте 30 секунди.

  4. На крај додадете го нането и блендирајте 10 секунди.

Коментари (1)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.