а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: макадамија

Амус Буш (Amuse Bouche) - слатки залачиња
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Амус Буш (Amuse Bouche) - слатки залачиња

Амус Буш (Amuse Bouche) е општ назив за мала закуска која се служи пред предјадењето, најчесто го нема на менито во ресторанот, бесплатно е и е сопствен избор на главниот кувар, а не на гостите.

Звучи преубаво :-)

Сирење од макадамија
  • Сложеност: сложено
  • Категорија: Сирења

Сирење од макадамија

Макадамијата е добар извор на протеини кои ги содржат сите есенцијални и некои неесенцијални аминокиселини. Исто така, содржи важни антиоксиданти, витамин Е и селен кои ја спречуваат штетата од слободните радикали во телото.

Млеко од макадамија

Млеко од макадамија

Макадамијата е добар извор на протеини кои ги содржат сите есенцијални и некои неесенцијални аминокиселини. Исто така, содржи важни антиоксиданти, витамин Е и селен кои ја спречуваат штетата од слободните радикали во телото.

Урда од макадамија

Урда од макадамија

Оваа жива урда, неверојатно потсетува на традиционалната урда од животинско потекло. Пробајте да ја направите, нема да зажалите.

Путер од макадамија
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Путери

Путер од макадамија

Овој рецепт за путер е 100% природен и здрав.

Со макадамијата се прави неверојатно вкусен, кремаст путер кој има антивоспалитено дејство. Исто така содржи и мононезаситени масти , кои се слични со оние од маслиновото масло и авокадото.

Овој путер од макадамија слободно можете да го намачкате на живо лепче или да го измешате со какао и малку мед, за да би добиле чоколаден намаз.

Роденденска торта
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Роденденска торта

По повод роденденската забава минатиот викенд, направивме убава роденденска торта.

Многу им се допадна на сите што ја пробаа, дури и на оние кои воопшто не се запознаени со поимот "сурова храна".

Карамел прелив

Карамел прелив

Сегаможете да направете карамел прелив без млеко и млечни производи.

Полнети урми

Полнети урми

Урмите кои поради нивниот благ вкус може да служат како засладувач, се богати и со импресивна листа на есенцијални нутриенти, витамини и минерали кои се потребни за нормален раст, развој и општа благосостојба.