а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Рецепти со таг: нане

Супа од лубеница
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Супи

Супа од лубеница

Лубеницата, кралицата на летото, поради големата содржина на вода, одлично ја гаси жедта, го помага варењето на храната и  помага во излачувањето на течнотите од организмот. Со овој рецепт, лесно ќе ги почувствувате нејзините освежувачки својства во топлите летни денови.

Супер - зелена супа
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Супи

Супер - зелена супа

Супер-зелена и супер-здрава супа која речиси и да не содржи масти, а е богата со растителни влакна, железо, калиум, магнезиум и протеини.

Табуле салата
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Салати

Табуле салата

Табуле (табули) е традиционална салата од Блискиот Исток која се подготвува со  булгур односно кршена пченица. Нашата верзија е направена со просо поради неговите многубројни здравствени придобивки. Просото е една од ретките житарки која дејствува алкално на организмот и не содржи глутен. Освен одличниот вкус и текстура содржи  магнезиум, бакар, манган и фосфор. Во табуле салатата просото е споено со традиционалните состојки за табуле, магданос, нане, домати, кромид и лимон. Овие состојки дејствуваат синергетски да создадат вкусна салата која помага за детоксикација. Магданосот помага да се исфрлат канцерогените, нането помага при варењето, а лимонот го зајакнува имунилошкиот систем.

Салата со ротква, краставица и нане
  • Сложеност: многу лесно
  • Категорија: Салати

Салата со ротква, краставица и нане

Црвената ротква е еден од најздравите коренасти зеленчуци кој може да се јаде често, а списокот на здравствени продобивки од истите е навистина долг. Сето тоа се должи на многуте хранливи материи кои се содржат во ротквата, како што се витамин Ц, Б6, Е, А, и К, антиоксиданси, влакна и широк спектар на минерали како цинк, фосфор, бакар, калциум, магнезиум, калиум , железо и манган.